IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

10 признака, че сте потиснати сексуално

1 май 2025 21 00

Разберете повече за сексуалната репресия и как може да се отърсите от нея

Снимка: Istock

Снимка: Istock

Можете ли да се сетите за момент, когато за последен път сте почувствали вълнението и сексуалното желание, които са ви обзели? В случай че отговорът ви е „Не мога да си спомня“ или „Никога“, може да изпитвате сексуална репресия.

В съвременното общество това не е необичаен отговор. Зигмунд Фройд идентифицира корена на много проблеми в западното общество като сексуално потискане. Неговите идеи не останаха без критики, но сексуалното потискане е тема, която засяга много хора.

Колкото по-потиснически са културата, религията и възпитанието, толкова по-големи са шансовете човек, израстващ в такива обстоятелства, да преживее това явление.

Какво е сексуална репресия? Феноменът е свързан с невъзможността да се изрази собствената сексуалност по задоволителен начин. Симптомите за потисната сексуалност обикновено включват намален сексуален апетит, летаргия, раздразнение и нещастие поради потиснат нагон. Наред с изброените, обикновено се появяват и чувства на вина и срам. Приемане на вярванията за секса като неморални, мръсни и покварени.

Ако смятате, че половинката ви или вие самите сте сексуално потиснати, има няколко признака, които подсказват това.

Ето ги и тях:

1. Телесен дискомфорт

Сексуалната енергия, ако не бъде освободена, може да причини натрупване на напрежение в тялото. Може да има болка във врата, раменете и бедрата. Енергията, която не е освободена по време на оргазъм, може да натовари тялото, причинявайки дискомфорт.

В същото време тези симптоми, ако са изолирани, могат да бъдат резултат от стрес и начин на живот. 

От съществено значение е да обърнете внимание на тези физически признаци, тъй като те могат да показват дисбаланс във вашето емоционално или сексуално здраве. Участието в редовна физическа активност, техники за релаксация или търсене на професионално ръководство може да помогне за освобождаване на това напрежение и да насърчи цялостното благосъстояние.

2. Безсъние и еротични сънища

Натрупаният сексуален заряд може да причини безсъние и проблеми със съня. Освен това може дори да изпитате изобилие от еротични сънища. Това може да е начин тялото ви да ви уведоми, че не изживявате пълния си сексуален потенциал.

3. Чувство за разединение

Хората, които изпитват сексуално потискане, не е задължително да се въздържат от секс. Те могат да имат сексуални партньори, но удоволствието често липсва в този акт. Чувствали ли сте някога, че не присъствате по време на секс, независимо с кого спите, кога или къде? Това усещане продължава ли и установявате, че не можете да се свържете с телесните усещания, които изпитвате? Ако да, може да сте под влиянието на сексуално потискане.

4. Избягване на голо тяло

Хората, които страдат от сексуална репресия, избягват да се гледат голи. Разбира се, това може да се дължи на всякакви други причини, но когато се комбинира с други изброени симптоми, това подкрепя хипотезата, че това наистина е потисната сексуалност.

5. Въздържане от мастурбация или осъждането ѝ

Някои от нас са израснали с идеята, че мастурбацията е лоша, че може да причини слепота, че е грях и трябва да се избягва. Въпреки това, мастурбацията е естествен и легитимен начин за разкриване на това, което харесваме и какво ни кара да се чувстваме добре.

6. Чувство на срам, свързано с нагона

Хората също сме животни и сексуалните желания са различни от нас, както и нуждата ни да ядем и пием вода. Ние сме едно от редките животни, които правят секс не само за да продължат вида, но и за чистото удоволствие от него. Следователно чувствата на срам и вина са ненужно свързани със сексуалните нагони и са продукт на нашата психика.

Разбирането, че сексуалните желания са естествена част от човешкото съществуване, може да помогне за намаляване на чувството на срам и вина. Възприемането на тези желания като нормален аспект от живота може да доведе до по-здравословно отношение към сексуалността и по-голямо самоприемане.

двойка IStock

Снимка: iStock

7. Чувствате се уплашени или тревожни по време на секс

Ако се чувствате уплашени или тревожни около секса, вероятно изпитвате сексуално потискане. Това може да е знак, че не се чувствате комфортно със собствената си сексуалност или тяло.

Това също може да доведе до чувство на вина и срам, което може да ви попречи да се наслаждавате на секса с партньора си. Не се страхувайте да говорите за чувствата си с партньора си!

8. Избягвате интимността

Ако изглежда, че избягвате интимността с половинката си, това може да е индикация, че потискате сексуалността си. Интимността е важна част от всяка връзка и трябва да се чувствате комфортно да сте близо до партньора си. Ако не сте, това може да означава, че се чувствате неудобно със своята сексуалност.

9. Изглежда, че нямате желание да правите любов

Ако напоследък вие и вашият партньор изглежда имате проблеми с правенето на любов, това може да е знак, че не се чувствате комфортно със сексуалната страна на връзката ви. Ако се чувствате неудобно да правите любов с партньора си, това може да доведе до чувство на безпокойство и стрес във връзката ви.

10. Сексуалният ви живот е скучен

Скучният сексуален живот може да е знак, че не се наслаждавате на секса с партньора си. Сексът трябва да бъде забавна и вълнуваща част от всяка връзка, така че ако не се забавлявате в спалнята, може да отделите малко време, за да поработите върху уменията си за сексуална комуникация.

Научете се да вярвате, че сексуалността е толкова естествена, колкото въздухът, който дишаме, или храната, която ядем, а радостта и удоволствието, които идват от нея, не са нещо, от което да се срамуваме. Изброените по-горе проблеми могат да бъдат решени. Има как да се освободите от тях – говорете за проблема, образовайте се по темата, потърсете подкрепа и бъдете  по-усърдни към грижата за себе си и тялото си.

За още новини от света на отношенията и звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари