През 30-те години Коко Шанел представи пред модното общество жилетка от трико – така тя се превърна в първия дизайнер, който използва тази евтина материя в облеклото на жените. От трико до тогава било изработвано само мъжкото бельо. Но от този миг насам дрехите от трико се превръщат в базови за нашия гардероб.
Днес тази материя е част от луксозните модни стоки и за да изглежда добре и винаги нова една дреха от трико, има особени грижи, които трябва да се полагат за нея.
Трикото е плат от машинно тъкани плътни нишки памук. От трико практически се произвежда почти всяка дреха – якета, палта, поли, панталони, пуловери... Това е най-често присъстващата материя в гардероба ни. Но трикотажните дрехи изискват специални грижи поради по-високия риск от деформация и износване на тази материя.
Първото правило е не толкова за грижата, колкото за избора на трико в магазина: купувайте трикотаж само с високо качество (като съветът ни е да се придържате към това правило при избора на всички дрехи). За дрехи от лошо качество на трикото няма смисъл да полагате особени грижи. Те бързо ще загубят добрия си вид и скоро ще преминат към дрехите за спане.
Степента на качеството на трикото може да се определи лесно – трябва само леко да потъркате повърхността на плата. Ако се получи мъх, значи е по-ниско качество. При висококачественото трико такъв мъх практически липсва, а платът е по-твърд и стегнат. Нишките на плата се виждат – те трябва да са равномерни, което гарантира, че няма да се разтегне и ще запази вида си за дълго време.
Всички марки посочват правилата за грижа за трикото на етикет от вътрешната страна на дрехата. Но ако сте от тези, които обичат да изрязват етикета, следващото правило е за вас. Според него е добре да перете трикото в топла вода и на ръка. Ако го перете в пералня, то нека бъде само на програма за деликатно пране. Трикото не обича гореща вода, интензивно търкане и изстискване. Препарати за премахване на петна може да се използват само в краен случай.
Трето правило: не сушете трикотаж на закачалка или защипан с щипки. Така дрехите губят формата си – това важи най-вече за едро плетения трикотаж. Ако обаче желаете точно това, то може да игнорирате това правило. За да запазите най-добре формата на дрехата от трико, след като я изперете трябва да я опънете върху хавлиена кърпа.
Четвъртото правило гласи, че трикотажните дрехи се гладят докато са леко влажни. За тази цел използвайте функцията на пускане на пара в ютията. Също така трябва да гладите дрехата от обратната ѝ страна и то през марля. След като е напълно изгладена, добре е да я оставите за известно време разгърната, за да се охлади.
Пето правило: съхранявайте дрехите от трико сгънати, а не на закачалка. Така вероятността те да се деформират е най-малка. Ако все пак искате да съхранявате например рокли от трико на закачалка, използвайте такава с обли рамене. И важно – не забравяйте да използвате препарати против молци, защото трикото особено им се услажда.