Почистването на гардероба може да звучи като трудна задача и определено е такава.
Независимо колко много трикове и тайни сме приложили както от различни материали, така и от собствения си опит, да успеем да накараме сами себе си да изхвърлим голяма част от гардероба е сложен емоционален процес.
Знаем, че дрехите са повече от начина, по който изглеждат – те често съдържат купища спомени, мечти и дори символизират промени в индивидуалността ни.
Дори и да успеем да приемем този факт, остава трудната задача да „почистим“ емоционалния си багаж.
Проследихме всички етапи и настроения, през които минаваме, докато селектираме какво да остане и какво да изхвърлим.
Ето кои са те:
1. Въодушевление
Често срещани мисли са: „Нямам търпение да махна всички боклуци!“, „Ще променя живота си чрез модата!“, „Край със старото, нека направим път на новото!“. Познато, нали?
2. Ентусиазъм
Горните мисли отстъпват място на още по-сериозната мотивация. „Така или иначе не съм носила половината от тези неща никога!“, „Ужас, не мога да повярвам, че съм купувала такива неща.“, „Това е страшна загуба на пари и дори знаех, че няма да го нося!“. Тук идва моментът, в който в действителност започваме да премисляме какво правим.
3. Носталгично премисляне
В този етап осъзнаваме, че прочистването на гардероба вече е факт. Уви, част от ентусиазма ни леко се изпарява и започваме да си мислим: „Може да е малко грозна тази блузка, но така се влюбих в нея като я видях...“, „Ако изхвърля подарък от майка ми, това означава ли, че не я обичам или уважавам?“, „Е, най-добрата ми приятелка ми го подари...“.
4. Мотивираме се сами
Идва моментът, в който трябва сами да защитим себе си от... самите нас. „Малко съм жалка в момента, трябва да се стегна!“, „Наистина, да го хвърлям и да се приключва!“, „Някога ще се науча ли да подреждам и почиствам този гардероб като хората?!“
5. Фантазираме
„Може би ако задържа тази дреха, ще се случи еди-какво си“ – по-вероятно е да не се случи, не се залъгвайте и не си търсете оправдания. Друга често срещана фраза е „Винаги има шанс да се запиша на танци и да облека тази рокля!“, придружена от „Добре, това ще е идеалното облекло, ако някой ме покани на безлюден остров“.
6. Успокоение
„Добре, поне разкарах някои неща.“, „Това е процес – голяма стъпка за мен, малка за човечеството“, „Другият път ще се справя по-добре“. Малко се съмняваме в последната.
7. Нерационален екстаз
„Изхвърлих пет неща? Време е за нови десет!“, „Вече съм съвсем различна жена!“, „Сега вече никога няма да има нужда да чистя гардероба си отново“.