fallback

Красота у дома – как да се грижите за кожичките на ноктите

23 December 2022 09:00

Процесът всъщност е доста по-лесен отколкото си мислите

Снимка: iStock

Домашната грижа за красота стана изключително популярна през последните години. Причината – пандемията и изолацията. Те ни накараха да се научим как да се подстригваме сами, как да си правим коламаска, да се лакираме и да използваме всички продукти за лице, които козметикът ни някога е препоръчвал, но ние не сме го слушали.

Въпреки че пандемията е вече почти зад гърба ни, а изолацията официално приключи, част от нас продължават да разчитат на домашния уют, когато става въпрос за красотата. Ходенето на фризьор и козметик се възобнови, но посещенията при маникюриста като че ли останаха на заден план. Колкото и да сте се научили как да се лакирате и да оправяте ноктите си, може би пропускате една важна стъпка в целия процес – кожичките.

Ако сте като нас, вероятно не мислите много за кожичките си, освен ако не ви попитат в салона дали искате да ги отрежат. Но те всъщност изпълняват много важна функция и играят неразделна роля за здравето на ноктите. Кожичките са защитното уплътнение на нокътя, служейки за фугираща смес между околната среда и нокътя, предпазвайки от навлизане на влага, вода и микроорганизми.

Когато кутикулата е отстранена, както при изрязване, или компрометирана, всички тези неща могат да попаднат в нокътя, причинявайки проблеми, вариращи от хронично зачервяване и подуване на кожата зад кожичката до неправилен растеж на ноктите. И докато козметичният аспект е по-малко важен, все пак си струва да споменем, че сухите, накъсани кожички просто не изглеждат добре и могат да загрозят дори най-перфектно направения маникюр.

Какво всъщност е кутикулата на нокътя?

Кутикулата е тънкият слой мъртва кожа, който се увива около основата на нокътя, предпазвайки нокътното легло от бактерии и други вредни елементи, които могат да повлияят негативно на матрицата на ноктите.

Как да се грижим за кожичките у дома?

1. Не ги режете

Правенето на маникюр в салона за красота често включва агресивно отстраняване на кожичките с щипка за кожички или течен препарат за премахването им. И двете обаче са потенциално увреждащи. Поддържането на кутикулата непокътната свежда до минимум възможността от инфекция или ненужно излагане на нокътните легла на факторите на околната среда.

2. Бутнете ги назад

Вместо да ги премахвате, просто избутайте кожичките назад. Израсналите кутикули не изглеждат добре и тъй като пълното им премахване не е опция, най-доброто решение е да ги избутате назад. Но има огромно значение как точно извършвате това действие. Агресивното натискане, например с метален инструмент или пръчка, може да причини увреждане на нокътната матрица.

Снимка: iStock

Тази малка форма на полумесец в основата на нокътя? Това е част от матрицата и е това, което произвежда твърдия и здрав нокът. Ако причинявате твърде много травми върху кутикулата, която го покрива, това може потенциално да доведе до израстване на нокътя с неравности и несъвършенства по повърхността.

Вместо агресивни инструменти, използвайте кърпа, за да избутате нежно кутикулата, докато сте под душа. След това нанесете овлажняващо масло или крем за кожички.

3. Овлажнявайте ежедневно

Експертите подчертават важността от грижата за кожички, по-специално овлажняването им. Те препоръчват това да стане част от ежедневната ви рутина за разкрасяване. Съчетайте я с друга стъпка от грижата за себе си, като например душ или измиване на лицето, за да ви помогне да не я забравите.

Снимка: iStock

Поддържането на необходима влага в кутикулата е най-лесният начин за оптималното ѝ здраве. Типът продукт, който използвате, също е важен. Маслата са за предпочитане пред кремовете, тъй като се абсорбират по-добре от кутикулната тъкан. За да получите най-доброто за парите си, нанесете маслото за кожички веднага след като ноктите ви са били изложени на вода – след измиване на ръцете или след душ. По този начин маслото ще може да помогне за уплътняване на цялата влага, която вече е попаднала върху кожичките.

4. Масажирайте

Вместо просто да нанесете безразборно малко масло и да си кажете, че сте свършили работата, съветваме ви да прекарате няколко допълнителни секунди в масажиране и помагане за абсорбацията на продукта. Това прави значителна разлика в усвояването му, позволявайки на всички витамини и хранителни вещества във формулата да проникнат по-добре в целевите зони. Масажът също така помага за засилване на кръвообращението, което е друг важен компонент за здравия растеж на ноктите.

5. Nail Slugging

Вероятно сте чували за термина slugging като тенденция в грижата за кожата и косата, но методът може да се използва и за вашите нокти и кожички, особено ако са много сухи. Концепцията е същата като при кожата и косата – нанесете гъст, оклузивен мехлем, обикновено вазелин, за да запечатате влагата, така че кожичките ви да останат хидратирани по-дълго.

Снимка: iStock

Нанесете масло за кожички както обикновено, след това намажете слой вазелин и оставете да действа цяла нощ. Може дори да сложите чифт памучни ръкавици, ако наистина искате да запечатате всичко.

Nail Slugging – новият тренд в маникюрите

6. Не гризете кожичките си

Когато кутикулата изсъхне, тя може да се отдели и да започне да виси. Това често ни кара да започнем да гризем кожичките си, но това е особено вредно за здравето им. То може да доведе до инфекция, тъй като е напълно възможно да прехвърлите микроорганизми от устата на пръста си.

За още идеи за зимен маникюр и тенденции от света на красотата последвайте профила на Tialoto в Instagram и страницата във Facebook.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
красота грижа ръце нокти кожички вкъщи
0 коментара
fallback