Хиалуроновата киселина е истински герой в грижата за кожата. Това е една от малкото съставки, които дерматолозите препоръчват за почти всеки, независимо от възрастта, типа кожа, специфичните кожни проблеми или бременност. Популярността ѝ се свежда до мощните ѝ хидратиращи свойства, както и до потенциала ѝ да помага при акне, да подобрява текстурата на кожата и да подпомага процеса на заздравяването ѝ. Що се отнася до тези, които имат най-голяма полза от включването на хиалуронова киселина в своята рутина, тя е особено мощна за суха, дехидратирана кожа и за борба с признаците на стареене на кожата.
Вярвайте ни – хиалуроновата киселина е съставката за грижа за кожата, която трябва да добавите към рутината си възможно най-скоро. А ето и повече за това как действа тази съставка, как да я включите в рутинната си грижа за кожата и кои продукти са най-добри:
Какво представлява хиалуроновата киселина?
Хиалуроновата киселина е естествено срещаща се молекула в кожата, която се бори с дехидратацията, но с напредването на възрастта произвеждаме по-малко от нея – ето защо е страхотна идея да я допълним с продукт за локално приложение. Според сертифицирания козметичен дерматолог Хауърд Собел, доктор по медицина, хиалуроновата киселина поддържа кожата хидратирана „като задържа до хиляда пъти теглото ѝ във вода“, което е доста впечатляващо, ако питате нас. „Водните молекули се свързват с колагена в кожата, за да уловят водата, за да поддържат кожата гладка и овлажнена“, добавя д-р Собел.
Междувременно Серина Мраз, доктор по медицина, сертифициран дерматолог в Solano Dermatology and Associates, обяснява как хиалуроновата киселина взаимодейства с колагена, за да насърчи подхранена, гладка, еластична кожа. „Докато колагенът осигурява структурна опора на кожата, еластинът и хиалуроновата киселина дават на кожата способността да се възстановява. Освен това хиалуроновата киселина придава на кожата свежест и блясък“, казва д-р Мраз.
Снимка: iStock
Ползи от хиалуроновата киселина
Хиалуроновата киселина има няколко невероятни предимства в грижата за кожата. Тя е фантастичен овлажнител, но не само.
Облекчава и подхранва сухата кожа
Причина номер едно да добавите хиалуронова киселина към вашата рутинна грижа за кожата е да помогнете в борбата със сухотата на кожата. „Хиалуроновата киселина е особено полезна за сухата кожа поради интензивните си хидратиращи свойства“, казва Каутиля Шаурия, доктор по медицина, сертифициран дерматолог в Schweiger Dermatology Group в Ню Йорк. „Помага за задържане на влагата, облекчаване на сухотата и свързаното стягане или лющене.“
Въпреки че има други ефективни овлажнители, които често се срещат в грижата за кожата, като глицерин или пептиди, хиалуроновата киселина е широко смятана за светия граал в тази област. „Хиалуроновата киселина е мощен овлажнител и ще запази влагата заключена в кожата по-добре от почти всяка друга естествена молекула“, казва д-р Мраз.
Бори се с акнето
Хиалуроновата киселина сама по себе си не е съставка за борба с акнето, както отбелязва д-р Шаурия, но действа ефективно в поддържането на специфична за акнето рутинна грижа за кожата. „Противно на общоприетото схващане, че предразположената към акне кожа трябва да се третира само с агенти, които изсушават кожата, за да се бори с омазняването, хиалуроновата киселина е основен инструмент за лечение на акне“, казва д-р Мраз. „Тя не само може да противодейства на дразненето от често предписвани дразнещи агенти като третиноин или други ретиноиди, но също така има преки ползи от намаляване на възпалението, подпомагане на възстановяването на кожата и вероятно дори намаляване на сигналите за производство на себум.“
Подобрява текстурата на кожата
Хиалуроновата киселина е ключова съставка в процедурите за грижа за кожата против стареене, защото спираме да произвеждаме толкова много от нея естествено в средата на двадесетте години. Работи за изравняване на текстурата на кожата, което също означава борба с видимите признаци на стареене на кожата. „Като изпълва кожата с влага, хиалуроновата киселина може да помогне за намаляване на видимостта на фините линии и бръчки“, казва д-р Шаурия. Освен това „може да подобри текстурата и качеството на кожата, като осигури плътен, гладък вид“, добавя експертът.
Подпомага заздравяването на кожата
Независимо дали се борите с белези от акне или кожно раздразнение, хиалуроновата киселина може да ви помогне, отчасти благодарение на противовъзпалителните си свойства. „Подпомага способността за заздравяване и възстановяване на кожата, като потенциално намалява времето за заздравяване на рани и намалява зачервяването“, казва д-р Шаурия. Интересното е, че изследванията показват, че хиалуроновата киселина може да играе активна роля в заздравяването на рани и регенерацията на тъканите.
Как да изберем най-добрия продукт за грижа за кожата с хиалуронова киселина
Когато купувате продукт с хиалуронова киселина, трябва да имате предвид няколко фактора.
Концентрация
Експертите предупреждават, че можете да имате твърде много ползи, когато става въпрос за хиалуронова киселина. „Хиалуроновата киселина е толкова мощна в задържането на вода в кожата, че концентрации под 2% са оптимални, а по-високи концентрации могат да доведат до контрапродуктивен възпалителен отговор“, обяснява д-р Мраз.
Опитайте се да проверите списъка със съставките, когато е възможно: Експертът препоръчва да изберете продукт, който съдържа „чиста хиалуронова киселина с ниско молекулно тегло, както и съставки, които подпомагат проникването на хиалуронова киселина в кожата и съставки за регулиране на естественото производство на кожата на „Хиалуронова киселина.“ Тя казва да се търси органичен силиций и таурин, които да допълват хиалуроновата киселина.
Вид на продукта
Почистващи препарати: Почистващите препарати, които съдържат хиалуронова киселина, няма да ви помогнат да извлечете максимални ползи, защото са предназначени да се отмиват. Въпреки това, те все още могат да бъдат добър избор за чувствителна кожа, тъй като хиалуроновата киселина „може да помогне да се противодейства на някои от по-тежките ефекти на почистващите препарати“, които понякога могат да премахнат кожната бариера, казва д-р Мраз.
Серуми: Серумите с хиалуронова киселина обикновено са най-популярният избор и експертите ги препоръчват. „Серумът е чудесен вариант в много случаи поради неговата сила и лекотата, с която може да бъде включен във всяка рутинна грижа за кожата“, казва д-р Шаурия. Други опции включват овлажнители или SPF кремове с хиалуронова киселина, които позволяват на съставката да има дълготраен ефект върху кожата ви.
Инжекционни продукти: Както отбелязва д-р Мраз, хиалуроновата киселина също често се използва като съставка в инжекционните пълнители. В този случай трябва да се прилага от сертифициран медицински специалист в дерматологичен кабинет или Medispa.
Как да използвате хиалуронова киселина
Д-р Собел казва просто: „Всеки трябва да се опита да включи серум или крем с хиалуронова киселина в своя режим на грижа за кожата и да го използва поне веднъж на ден.“
Нанесете след почистване, преди овлажнител: серумите с хиалуронова киселина трябва да се нанасят върху влажна кожа след почистване и да се последват от овлажнител, за да помогнат за запечатването на продукта.
Ако използвате крем с хиалуронова киселина, но не серум, можете вместо това да нанесете крема върху друг вид серум, като такъв, съдържащ витамин С (сутрин) или ретинол (вечер).
Ако използвате хиалуронов серум (и други серуми): Използвайте продукта с хиалуронова киселина като последна стъпка преди овлажнителя. Това ще му позволи да заключи активните съставки в първия ви серум.
Честота на употреба: Трябва да използвате вашия продукт с хиалуронова киселина поне веднъж дневно, но още по-добре е два пъти на ден.
За употреба във вашата ежедневна рутинна грижа за кожата, д-р Мраз препоръчва да използвате един или два продукта, които съдържат хиалуронова киселина заедно, като например серум, последван от слънцезащитен крем. Д-р Шаурия е съгласен, но предупреждава, че използването на повече от два продукта, съдържащи хиалуронова киселина, вероятно няма да подобри ползите от съставката, така че е по-добре да ги комбинирате с продукти, които съдържат съставки с допълващи се свойства, като ретиноиди или антиоксиданти например.