IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

La dolce vita – тайните за красота директно от Италия

6 май 2025 16 30

Да спрем за малко и да се насладим на момента

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Как да бъдем по-красиви – лесно е – без стрес!

► Dolce far niente или как го правят италианците – тайната на тяхната la dolce vita. Т. нар. „изкуство да не правиш нищо“ е техен стил на живот, в основата на който е ограничаването на стреса.

► Стресът, напрежението и забързаният начин на живот се оказват една от причините за по-бързо стареене на целия организъм, включително и на кожата, водейки до по-силно изразени признаци на стареене.

В свят, в който непрекъснато бързаме за някъде, истинският лукс е да спреш. В ерата на хиперпродуктивност, преоткриването на изкуството да не правиш нищо е необходимост.

Сладкото бездействие. Това, което за много италианци е начин на живот и подход към живота, за останалия свят е по-ново понятие, а и по-трудно за реализация на практика.

Неслучайно Моника Белучи, еталон за женска красота и сексапил, казва, че обича да пие вино, да яде паста и шоколад. И се наслаждава – без угризения.

През 2010 г. Лука Аргентеро обясни на Джулия Робъртс колко е сладко да не правиш нищо във филма „Яж, моли се и обичай“. Но какво наистина носи това за духа и тялото и защо е толкова важно?

Какво означава изкуството да не правиш нищо?

Dolce far niente е италиански израз, културна концепция, която изразява удоволствието от оценяването на спокойствието, открито в моменти на безделие, но без чувство за вина.

Това не е синоним на мързел, а по-скоро на способността да се наслаждавате на настоящия момент без натиска да правите нещо. Бихме могли да го определим като форма на съзнателно благополучие. Нещо, което идва от нашите предци и римския народ.

Тази концепция пасва идеално на тази за бавния живот, подход, който ни приканва да забавим темпото в ежедневието, за да се съсредоточим върху детайлите и да се насладим на смислените взаимоотношения. Все неща, за които сме забравили, защото все бързаме за някъде и все имаме още някои недовършени задачи.

Ще се изненадате, но пълното спокойствие веднага се отразява върху лицата ни. Докато тялото си почива, лицето също изглежда по-отпочинало, отпуснато и определено по-красиво.

Часовете, прекарани в състояние на блажено безделие, са еквивалентни на прилагане на маска за красота. Или дълбок нощен сън.

Да се научим да не се чувстваме виновни

На латински otium означава свободно време. Свободно време от политически живот и обществени дела, което да се прекарва у дома, за да се посвети на други дейности (включително учене), различни от обичайните занимания.

Отрицателното значение, което обикновено се внушава в днешно време, когато говорим за безделие, е именно неправене на нищо поради мързелива или ленива природа и всичко, което произтича от това.

Забързаният живот, постоянното бързане, нуждата винаги да пристигате първи, съчетани с определена доза FOMO – Fear of Missing Out (трудно преодолим страх да не изпуснем нещо), са идеалната рецепта за прегаряне или т. нар. burnout. Рутината за красота, препоръчана от тези, които подкрепят изкуството да не правиш нищо, очевидно е от съществено значение.

И тя е много проста – без стрес.

Рутината за красота, вдъхновена от Dolce far niente

Наясно сме колко вреден е забързаният и изпълнен със стрес живот, но в същото време е трудно да намерим сили да кажем стига и да отделим малко време за себе си. Тази невъзможност за изключване доведе до проекта Prison Inside Me в Южна Корея, където стресирани хора доброволно се оттеглят в затвора и остават в килия, за да се откъснат от света.

Но наистина ли е необходимо да се стига толкова далеч? Не би ли било по-лесно да се научим отново да си позволяваме празни моменти и да се наслаждаваме на малки, на пръв поглед безполезни жестове, които са полезни за тялото и ума.

Ползите от бездействието

Световната здравна организация класифицира прегарянето като свързано с работата явление, което не се счита за заболяване. По-скоро това е синдром, дължащ се на хроничен стрес, свързан с работата, който не се управлява успешно и засяга милиони хора всяка година.

Симптомите на бърнаут включват чувство на изтощение или липса на енергия, умствено откъсване от работата и намалена професионална ефективност, характеризираща се с общо негативно отношение.

Да не правиш нищо е съзнателна форма на прекъсване на връзката, която подхранва ума и тялото. Отделянето на моменти на бездействие понижава нивата на кортизол, стимулира креативността и умствената почивка и подобрява способността за вземане на решения.

Ако тялото и умът ви го изискват, възможността да се изключите и да не правите нищо за няколко минути на ден ви дава правилната енергия.

Парадоксът на продуктивното безделие

Когато достигнете високи нива на стрес, преминавате на автопилот и продължавате по инерция, без истинска мисъл или внимание. Което със сигурност с времето се натрупва като негативна енергия и изтощение, които разболяват тялото и ума.

Е, открихме ли тайната на естествената красота?

Забавете темпото, изпийте кафето си на спокойствие, без да гледате телефона или лаптопа, гледайте изгрева, ходете бавно, оставете си време без електронни устройства.

Прочетете книга, но се наслаждавайте, без да бързате и да си давате само половин час и да бързате към следващата задача.

Дайте време на себе си, на тялото и ума си, да се отпуснат максимално. Със сигурност ще усетите разликата.

Dolce far niente – днес, утре, всеки ден по малко. Красивата страна на живота. Открийте я и тя ще се изпише на лицата ви.

За още съвети за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Донка Найденова

КоментариКоментари