Пластичният хирург д-р Ангел Енчев, завеждащ клиника по пластична хирургия„Симетрия“, има сходно мнение, което изказа в свое интервю за медиите.
Когато говорим за лифтинг, това само козметична операция ли е или можем да го погледнем и в по-общ план?
Ако тръгнем от семантиката на думата - лифтинг означава повдигане. Всички желаем да имаме по-високо качество на живот в различните негови аспекти: да обитаваме по-хубави домове, да работим на по-добри места, да се храним здравословно, да имаме удовлетворяващи взаимоотношения, да сме по-образовани.
В този смисъл аз съм за лифтинг-обществото. И в цялата тая гама на изисквания, ако можем да се чувстваме и по-красиви – защо не?!
Против „лифтинг-обществото” съм, когато е в кавички: тоест когато става въпрос за чисто подражателство. Обществото си върви в своя коловоз, ние трябва да се съобразяваме с времето, но да се стремим да приемаме позитивите от тези процеси, а не негативите.
Пластичните операции като че ли изведнъж станаха ужасно популярни. Каква е причината за това?
Има няколко причини за този бум на силикона у нас. Първата: примерът на т. нар. медийни звезди, които бяха пионерки в тази област.
Втората: генотипът. Българката по анатомична конструкция е преобладаващо слаба, грацилна за разлика например от гъркините, които са с по-пищни и заоблени форми.
Неслучайно там операциите за уголемяване на бюст са едва около 20% от всички пластични операции, докато у нас са 80%, какъвто в Грузия и Армения пък е процентът на ринопластиките.
И третата: отпадна страхът. Дойдоха млади специалисти, обучени в чужбина. Няма ги вече звучащите зловещо дренажи, усложнения, дълъг престой в болница...
А дали ще станем силиконово общество?
Имам пациентка, на която бях сложил силиконови гърди, силиконов пръстен в стомаха, за да отслабне, и импланти за „бразилско” дупе.
Тя ми каза: „Не искам да си помисля един ден, когато вече няма да ме има, какво ще остане от мен: 2 балона горе, 2 балона долу и в средата пръстен”. Струва си да се замислим над това...
Колкото и да не е правилно, има много жени, които искат чрез операция да постигнат прилика с една или друга известна личност. Какви са вашите наблюдения?
Мога да ви кажа българките на кого искат да приличат. Брюнетките - на Анджелина Джоли, а блондинките - на Ирен Онтева. Често ми се е случвало да идват и със снимки.
Да работя по „модел” обаче за мен звучи много далечно, а то не е и възможно. Връщал съм и пациентки, желаещи нещо, което би ги лишило според мен от стил, характер и самоличност и би ги превърнало в семпли девойки.
Някои от тях все пак са се оперирали при колеги, а после са искали да им възвърнем предишната, естествена външност. Правили сме го.
Типът в този момент е на жена, която изглежда естествена, без да изпада в крайности - активна, здрава, жизнена и независима.
И в никакъв случай не забравяйте вътрешната красота. За нея трябва всеки да се погрижи сам За външната си има специалисти.
Можете да откриете д-р Енчев на www.doctorenchev.bg