Когато сезоните се сменят, вие променяте и гардероба си. Това обаче не е достатъчно, за да запазите здравето си. Вашите коса и лице се нуждаят от специална грижа, тъй като студът им влияе по негативен начин и трябва да ги защитите.
Суха и зачервена кожа, напукани устни, хвърчащи цъфтящи краища, загрубели ръце… всичко това може да бъде избегнато!
„Зимните ветрове могат да превърнат кожата в суха, груба и раздразнена. Кожата е бариера, така че тя е едно от първите неща, което се афектира от промяната в сезоните и нейната цялост лесно може да бъде нарушена“, коментира дерматологът д-р Али за британския Elle.
Как да се справите със сухата кожа
„Зимният вятър намалява хидратацията на кожата, което я прави много уязвима на напукване, разкъсване и изсушаване. Важно е да ексфолирате редовно кожата си, за да отстранявате натрупаните мъртви клетки. Също така я снабдете с витамин С, който е антиоксидант и едновременно възстановява и обновява кожните клетки като помага за цялостното заздравяване на кожата. Ексфолианти, съдържащи гликолова, млечна и салицилова киселини ще помогнат за подобряване на нейното състояние“, съветва Али.
Как да се справите със зачервена кожа
„Студените месеци често създават една червенина върху кожата, която може да бъде и симптом за развиване на розацея – хронично състояние на кожата, причинено от различни фактори. Повечето хора забелязват зачервяването само през зимата и го отдават на ниските температури. Но кожата си остава раздразнена и след това.
Въпреки че няма лек за розацеята, тя може да бъде контролирана с правилна поддръжка.
Продуктите за грижа за кожата, богати на гликолова, млечна и салицилова киселини, ще намалят възпалението, зачервяването и запушването на кожата. Също така е важно да се опитате да идентифицирате потенциалните причини, за да можете да ги избегнете“, коментира Али.
Грижа за ръцете
„Ръцете също страдат през зимните месеци. Може би дори повече от лицето, тъй като постоянно си служим с тях, мием ги, сушим ги. Кожата бързо се напуква, загрубява и дори може да се бели на места.
Не забравяйте да носите ръкавици на открито и да нанасяте крем за ръце поне по няколко пъти на ден. Също така не излизайте с мокри ръце!“, съветва ортопедът Маргарет Дабс.
Как да се справите с раздразнените кутикули на пръстите
„Кожичките около нокътя също са изключително уязвими през студените месеци. Парното и климатиците в стаите бързо ги изсушават и те се цепят и кървят и при най-малкия контакт с нещо друго. За да избегнете това, ползвайте поне веднъж дневно олио/масло за кутикули. Това ще предотврати цепенето им“, обяснява Дабс.
Тя съветва да пиете и много вода, тъй като хидратацията не е само външен процес, а и вътрешен. В добавка, ако чистите с някакви препарати, които съдържат доста химикали, е добре да ползвате ръкавици.