Разбираш колко малък и незначителен е човешкият живот, едва след като се научиш да виждаш "голямата картина" и "да гледаш от високо".
Понякога тези изказвания важат с пълна сила в буквалния им смисъл.
Но най-интересното е, че независимо дали са под формата на житейска философия или не, винаги са потресаващо ефективни.
Ще разберете какво имам предвид, едва когато се изкачите на върха на света, или по-скоро на цивилизацията.
Защото, в крайна сметка, едно е усещането да изкачиш Еверест, друго - да се потопиш в урбанистични пейзажи от покрива на една от най-високите сгради на планетата.
Градът: Ню Йорк, познат като "градът, който никога не спи" и "градът на удоволствията и мечтите", превърнал се в идеал, в епицентър на градския живот.
Сградата: The Empire State Building, която 40 години е била най-високата в целия свят.
В момента тя е третият по височина небостъргач в Америка (Южна и Северна), но не това има значение.
Значение има усещането, което се появява y човек, стоейки на покрива й и взирайки се в градските ширини. Хиляди коли, които от тази височина приличат на такива с дистанционно управление; хиляди сгради с хиляди малки прозорчета; сновещи мънички хора с малки съдби; сирени, музика, гласове, клаксони, двигатели...
Гледайки и слушайки ги от високо, осъзнаваш колко взаимосвързано е всичко, колко зависим е човекът от градската джунгла, която сам е построил за себе си. Виждаш града като единен организъм.
Реалността в такъв момент се превръща в нещо неопределено, сякаш губи част от своята ексклузивност. Защото осъзнаваш, че светът е изграден от хиляди малки реалности и съдби и не твоята е най-важната.
Това проникновение може да се случи не само на върха на Empire State Building, а на всяка друга сграда, във всяко кътче на света.
Както ви посъветвахме и миналия път, време е да започнем да обръщаме повече внимание на случващото се около нас.
Да забелязваме малките събития, които всеки ден отминаваме с безразличие, или още по-лошо - въобще не забелязваме.
А междувременно може да разгледаме заедно галерията горе. Най-малкото - защото кадрите от Ню Йорк винаги ни действат положително.