IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

В бяло и зелено. Или зимна Атолука

14 декември 2009 11 50

Отново в прегръдките на спокойствието и планинската красота. Този път в бяло

Любима зимна гледка. Борчета с отрупани от сняг клони. Снимки:Милена Димитрова

Любима зимна гледка. Борчета с отрупани от сняг клони. Снимки:Милена Димитрова

И докато в София снегът съвсем леко е оцветил покривите на сградите, има места, на които той изобилства и не спира да вали. Точно както трябва да се случва в средата на декември.

Тези места ги посетихме през по-топлите месеци и бяхме очаровани от тяхното спокойствие и романтична откъснатост от света.

Тогава всичко бе зелено и слънчево, миришеше на здравец и се бяхме впуснали в търсенето на перфектната полянка за пикник.

А през зимата там е още по-спокойно, сякаш човешкото присъствие е заличено от тихо сипещия се сняг и чуваш само своите собствени хрупащи стъпки в снега.

Става въпрос за уникалното курортно селище Атолука, както вероятно се досетихте.

Дори през зимата, в маршрута си задължително трябва да  включите и най-прекрасното родопско селце - Равногор, в което времето буквално е спряло, а гостоприемството на жителите сякаш е от друга епоха.

Или поне така ще ви се стори, защото на подобни места забравяш за света.

Поне за няколко часа, докато вдишваш най-чистият въздух на Балканите, както бе потвърдено и от изследванията на НАСА преди няколко години.

Дали поради липсата на ски-писта, но Атолука през зимния сезон вероятно е най-тихият кът за почивка в България.

Особено ако ви е омръзнало от претъпкани хотели, безбройни сновящи туристи, цигарен дим, шум от автомобилни двигатели, дискотеки и механи...

За сметка на които ще получите огромна доза планинска свежест и усещането, че натрупаното през седмицата напрежение ви напуска с всяко издишване.

Подгответе зимната си екипировка (вериги за гумите-също!) и с бодра стъпка към галерията горе. Днес тя е само в два цвята - бяло и зелено, и ще ви пренесе в една зимна реална приказка.

КоментариКоментари

olive ( преди 15 години )
Благодаря и на двамата. Силно подозирах, че съм на прав път за местонахождението, но реших да попитам.:) А Родопите ми е абсолютният фаворит на планините в Б-я! И продължавам да се убеждавам, че е така.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
kiko ( преди 15 години )
натисни линка върху атолука, към предишна статия е :) там пише къде е, що е... :)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
eter_nity ( преди 15 години )
В Родопите. Чисто и девствено място, все още неосквернено...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
olive ( преди 15 години )
Чудесно е! А къде казахте, че е това?
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Katinka ( преди 15 години )
хах не си падам по сняг и студ, но пък обожавам бездействието на топло :) .. изглежда красиво, но едва ли ще го посетя :)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
deeps23 ( преди 15 години )
Продължавай да даваш мунусчета,дано се почувстваш доволна :D ....ужас
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
ev4etolongoria ( преди 15 години )
осъзнай се! не си на село ;) поработи над речника :)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
ev4etolongoria ( преди 15 години )
deeps23 ( преди 15 години )
Аре млъквай вече не е нужно да пишеш коментари един след друг. По -хубаво си мълчи и не разваляй красотите с тъпотиите ти.....,евченце
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
ev4etolongoria ( преди 15 години )