Ако сте от по-съвестните и изпълнителни хора, няма как да не сте запознати с досадното чувство винаги да трябва да изпълнявате всичко, което бива поискано от вас.
Дали се дължи на някаква слабост на характера, изявена изпълнителност или дори завишено чувство за вина, тези хора винаги се опитват да угодят на всички, като в крайна сметка пренебрегват и дори вредят на себе си.
Стресът на работното място например често се предизвиква от самите служители, които се натоварват с допълнителни дейности, защото не умеят да казват "Не".
До това заключение са стигнали германски учени, които са правили различни изследвания в областта.
Здравословният начин на работа изисква да притежавате способността понякога да отказвате на колегите си да свършите дадено задължение вместо тях.
Много жени и мъже искат да се харесат на другите, но в края на деня ги смятат "за глупаци за това, че са свършили работата на другите".
Хора, които винаги казват "да", обикновено са затрупани с работа и са под постоянен стрес, споделят учените.
Лошото е, че казващите "да" вредят на себе си и на кариерата си, като искат да спестят неприятностите на някой друг.
Въпреки че работят до изтощение, най-накрая те не успяват да свършат работата, посочва Свеня Хоферт, която води курсове за успешна кариера.
Тези, които винаги приемат да свършат някоя допълнителна работа, попадат в омагьосан кръг. Щом веднъж получат репутацията на "будали", на тях им възлагат все повече и повече дейности, докато останалите по-сприхави служители ги оставят на мира.
Правилно е да откажете дори и на началника си да свършите дадена работа.
Но и на него, и на колегите трябва да се обясни защо не може да се поеме допълнителното задължение, съветват учените.
"Работа ли? Не разчитайте на мен!", е остроумна забележка, която можеш да кажеш не повече от веднъж на началника.
"Не е мой проблем", също не е подходящ отговор, съветва Свеня Хоферт.
По-добре е да посочите на началника или на колегата, който отправя молбата, че ще се заемете с дадената работа на по-късен етап или да се съгласите да си я поделите с останалите колеги.
Друга възможност е да предадете задачата на друг колега, като посочите, че той е запознат с тематиката по-добре.
Когато са ясно очертани задълженията, е лесно да бъде дадена задачата на друг.
Според Германската психиатрична асоциация хората, които постоянно казват "да" на работното си място, могат да се опитат да отложат вземането на решение дали да приемат да свършат задачата или не, защото обикновено ги залавят неподготвени, когато най-малко очакват това.
Но от асоциацията съветват, че не винаги е правилно да се отлага решението. Ако "не" е окончателният отговор, служителят трябва веднага да откаже.
Трудно е, но ви съветваме да започнете още днес. И разбира се, да не прилагате тази техника за всичко, което все пак се налага да свършите.