Любовта може да се използва и като обезболяващо. Съмнявате се?! Резултатите на група изследователи от Калифорнийския университет обаче са категорични, прагът на чувствителността към болката е по-висок, когато обичаме и се чувстваме обичани.
За да проследят как романтичните чувства формират усещанията ни, учените с ръководител Наоми Айзенбергер, поставят 17 влюбени жени със сигурни връзки пред изпитание.
Наблюдавайки дейността на мозъка им с помощта на магнитно-резонансен томограф, изследователите им причиняват болка посредством електрически заряд. През това време жените разглеждат снимки на любимия си човек, на познати или предмети.
Въпреки че електрическият удар е с еднаква сила, при оценка на степента болка, жените единодушно сочат като най-слаба тази, която получават, докато наблюдават лика на половинката си.
От екипа успяват да обяснят явлението научно. При обичащите хора активността на вентромедиалния префронтален кортекс е по-силна, което оказва се, потиска дейността на центровете за болка в мозъка.
Освен това учените наблюдават ниска активност на участък в цингуларния кортекс, който е отговорен за формирането на реакциите при стрес. Ефектът, продължават с научните аргументи изследователите, е толкова по-силен, колкото по-силни са чувствата между двамата партньори.
Не е случайно още, че когато споделяме живота си с любим човек, се чувстваме по-сигурни. Причината отново може да се търси във вентромедиалния префронтален кортекс - на активността му дължим чувството си за безопасност.