IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Каква е връзката "пари-щастие"

19 март 2012 10 15

И кое друго влияе върху нивото на щастие

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Има една поговорка, гласяща „Щастие с пари не се купува". Едва ли в днешно време й обръщаме внимание, заради постоянната неудовлетвореност от това, че не можем да си позволим да купим много от нещата, които желаем. Толкова голям избор от продукти има в магазините, а явно в природата ни е заложено да искаме повече и повече и това разнообразие по-скоро ни стресира, отколкото да ни радва като всекидневно трябва да избираме от какво да се откажем, за да се вместим в бюджета си. Радваме се на новите придобивки ден-два и  постоянно се измъчваме от неосъществените покупки. Колко жалко, нали!

Интересни са изследванията на психолози от университета в Илинойс, които искали да установят каква е връзката между парите и щастието. Резултатът показал, че под определен доход хората наистина са възпрепятствани да изпитват щастие заради несигурността в живота им. Тези учени изчислили, че за Щатите тази сума е приблизително 75 000$ годишен доход. Но ако доходът ти е по-висок от този, парите вече нямат пряка връзка с щастието, което изпитваш. Дори и да получиш повишение, ще се радваш няколко месеца и след това ще се върнеш към обичайното си ниво на щастие.

Защо се получава така? Психолозите Филип Брикман и Доналд Кемпбъл обясняват този феномен в книгата си „Хедонична относителност и планиране на доброто общество". Според тях хората имат склонността да се връщат към обичайно за тях ниво на щастие след преживяно хубаво или лошо събитие или промяна в живота. Когато ви повишат в службата, вашите очаквания от живота също се увеличават, както и разходите, които правите.

В крайна сметка ако щастието е разликата между това, което имаш и това, което очакваш от живота, то тогава трябва да въздействаме не само върху постигането на нещо повече, но и да контролираме увеличаването на очакванията, ако искаме да се чувстваме добре.

Другите неща, които можем да направим, за да сме по-удовлетворени, е да правим подаръци на други хора (ефектът от това е потвърден от научни изследвания) и да не се сравняваме с околните. Оказва се, че постоянното сравняване е огромен бич за човешкото щастие.

Не е лесно да промениш мисловните си навици, но си заслужава. Поразровете се в книжарниците или в Интернет за книги, които да ви помогнат да се справите с нагласата да се сравнявате и конкурирате с другите непрекъснато.

Автор на статията:
Мария Димитрова

КоментариКоментари