IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какво определя нивото ни на щастие

18 юни 2012 10 35

Поемането на лична отговорност за него е основен фактор за присъствието му в живота ни

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Някои хора казват, че не можеш да измерваш щастието, но се оказва, че можеш. Ново изследване на AARP показва какво прави американците щастливи. Цели 68% казват, че се чувстват така. Но този процент е по-нисък в сравнение с това, което са показали предишни проучвания, за което най-вероятно е причина настоящата икономическа ситуация.

Възрастта има значение. Щастието има U-форма, когато се отчита как се променя през годините в живота на един човек. Най-малко щастливи са хората на възраст между 50 и 55 – 16%. Това се дължи на факта, че тогава са подложени на стреса да плащат такси за колеж за децата си и да се грижат за възрастните си родители. До момента, когато навършат 60, нивото на щастие, което усещат, расте.

Здравето е основен фактор според изследването. Това не е изненадващ факт. Важното е да цените здравето си и да се грижите за себе си през цялото време.

Семейството и приятелите имат най-голямо значение. Участниците в изследването, които казват, че добрите отношения с близките хора допринасят най-много за личното им щастие, са 72%.

Домашният любимец е по-важен от Facebook. Това важи особено много за по-възрастни жени и необвързани хора. Oт 38 фактори участниците са поставили на 37 място  виртуалните контакти с приятели и познати в социалните медии като Facebook.

Парите не са гаранция за щастие. Щастието зависи от доходите, защото липсата на финансова сигурност води до усещане за нещастност. Но от друга страна, само една трета от хората в изследването са казали, че парите ги правят щастливи.

Щастието е във вашите ръце. Повечето хора поставят като основен фактор за щастие, възможността да управляват живота си в посоката, която искат, а усещането за способност да контролираш живота си се увеличава с възрастта. Тези, които смятат, че са отговорни за собственото си щастие, са по-щастливи от тези, които мислят, че щастието им зависи от външни обстоятелства.

Автор на статията:
Мария Димитрова

КоментариКоментари