Детето трябва само да избере спорта, който му приляга най-много и който отговаря на личните му качества. Ролята на родителите в този случай е да насочат хлапето в правилната посока, без да упражняват натиск.
Спорт според характера:
Срамежливо и неуверено в себе си дете- насочете го към колективен или боен спорт ( борба, бойни изкуства, ръгби, хандбал).
Спортовете, които развиват сръчността и техничността, като тениса и тениса на маса, са за по-затворените и уравновесени деца.
За всяка възраст- различен спорт
От 6 до 8 години е добре детето ви да се занимава със спортове, които развиват симетрично цялото тяло- гимнастика, плуване, ски или танци.
След 8-та годинка го насочете към спортове, в които се разчита на координацията (тенис, джудо, карате, лека атлетика) или към колективните спортове като баскетбол, футбол, хандбал.
Ако детето ви е между 9 и 13 години, можете да го запишете на спорт, в който е важна издръжливостта ( бягане, колоездене).
Децата в предпубертетна възраст запаметяват изключително лесно и това е моментът, в който могат да изберат спорт, с който евентуално да се занимават професионално.
Колко често да спортуват децата?
Много е важно спортната дейност да се дозира правилно. За децата до 8 години тя не трябва да надвишава 4-6 часа седмично, малко по-големите ( до 12 години) могат да тренират по 6-8 часа, а тийнейджърите ( 13-14-годишни) – по десет часа седмично.
Тренировките трябва да са разнообразни и да развиват скоростта, техниката и издръжливостта на децата.
Какви са рисковете
Както при всяка физическа дейност, така и в спорта, контузиите не са изключени. Не изпадайте в паника- научете детето си как да се пази и в случай на проблем се обърнете към специалист-травматолог, който да назначи адекватно лечение.