Мъжете винаги са се смятали за по-рационални от жените. Вторите действат, ръководени от емоцията, а не от разума. И тъй като дамите са по-податливи на моментни настроения и на външни фактори, се предполага, че са по-склонни към депресия.
Ново британско изследване обаче, съобщава, че мъжете са по-склонни към самоубийство и то в разцвета на силите си. Господата на възраст между 30-50 години изпадат в дупка, особено ако не са финансово стабилни, защото губят своята идентичност и мъжката си гордост, пише Ройтерс, цитирайки авторите на изследването.
Става въпрос за мястото на мъжете в обществото и за неспособността на обществото да отговори на нуждите на мъжете, които се опитват да се справят с депресия, безпокойство и други проблеми.
Мъжете на средна възраст са от "буферно" поколение. Те не знаят дали трябва да се държат като по-възрастните си бащи и дядовци, които имат ценностите на едно много по-различно поколение или пък да бъдат експанзивни и по-агресивни, като по-младите от тях.
Икономическите промени през последния половин век допълнително усложняват самосъзнанието и светоусещането на мъжете.
Изследването е проведено във Великобритания, но според неговите автори, то е общовалидно и за другите държави, особено в по-развитите страни. Самоубийствата сред мъжете са по-чести в почти всички държави по света. Основните рискови фактори според СЗО са психични заболявания, предимно депресия, злоупотреба с алкохол, насилие, тежка загуба, малтретиране и натиск от културно или социално естество.