IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Преборете се с импулсивното пазаруване

2 ноември 2012 15 00

9 лесни начина как да го направите

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Импулсивният шопинг е съсипник на всеки бюджет. Поредната, нова рокля в гардероба ви може да е много прекрасна, но когато дойде време за плащане на битовите сметки, вероятно ще съжалявате горчиво, че сте я купили. Без значение колко скромно и спестовно живеете, понякога на всеки може да му бъде трудно да устои на някакво изкушение в магазина. Затова ви предлагаме девет стратегии, които ще ви помогнат да спрете с необмисления шопинг.

1. Наложете си изпитателен срок преди покупката

Ако видите нещо, което към момента сте убедени, че трябва да притежавате, изчакайте определено време, най-малко един час и едва тогава пристъпете към покупката. Създайте си такова правило като колкото по-дълго отлагате, толкова по-вероятно е да вземете правилното решение.

2. Не пазарувайте, когато сте разстроени

Утехата потърсена в шопинга е доста често срещано явление при жените. Те често пазаруват, за да оправят лошото си настроение. Точно при такъв шопинг най-често покупките са импулсни и безсмислени. Тръгвайте по магазините, когато имате нужда от нещо и когато сте в добро състояние на духа.

3. Не влизайте в магазини, за които нямате излишни пари

Хубавото на пазаруването онлайн е, че се разсейвате със странични предмети, а слагате в количката само неща, от които имате нужда. В един магазин за дрехи, например, е много по-вероятно да влезете за рокля, а да си тръгнете и с блузка и сако към нея. Може би най-доброто решение в случая, е ако нямате бюджет за дрехи, да излизате само до хранителните магазини, до аптеката, до книжарницата, до пазара и т.н. - тоест, да избягвате всички магазини, които знаете, че ще ви хвърлят в непредвидени разходи.

4. Не пазарувайте в неподходяща компания

Ако имате приятели – шопинг маниаци, избягвайте да излизате по магазините с тях, защото те със сигурност ще ви убедят да направите поне една необмислена покупка. Ако искате да излезете по магазините в компания, направете го с хора, които също са пестеливи по натура.

5. Направете си бюджет и го спазвайте

Ако правите по няколко големи импулсивни покупки на месец, много вероятно е да нямате пари в даден момент за простички неща като кафе с приятелка. Ето, защо е разумно да си правите бюджет всеки месец, в който точно да изчислявате до каква сума можете да отделите за нова дреха/обувки, така че да ви остават средства и за други приятни неща.

6. Купувайте само неща, които можете да върнете

Ако наистина имате проблем с импулсивните покупки, то пазарувайте в магазини, които имат добра политика за връщане на стоките срещу тяхната стойност. Може да се случи да размислите за покупката след като се приберете вкъщи и да решите на другия ден да я върнете.

7. Не се подмамвайте от разпродажбите

Разпродажбите могат да изглеждат много съблазнителни и да ви подмамят да купувате куп излишни продукти с мисълта, че сте ги взели изгодно. Накрая, обаче, ще установите, че сте похарчили доста пари за неща, от които е могло да се лишите.

8. Направете си списък с нещата, от които се нуждаете

Ако в началото на всеки месец си правите списък с нещата, от които се нуждаете или които искате на всяка цена да притежавате, ще можете да следите за тях в разпродажбите и като цяло ще пазарувате насочено.

9. Дръжте малко пари в себе си

А ако парите ви са в кредитните и дебитните ви карти - „забравете ги" у дома или вземете само определено количество пари. Така ще имате някаква финансова бариера и дори да капарирате нещо в магазина докато идете да го купите на другия ден (или след няколко дни) вече може да сте се отказали от него.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

alex_a ( преди 12 години )
Някой си ( преди 12 години )
Преди всичко никога не се подлъгвайте както и да ви изскушават да си вземете кредитна карта.Това не са ваши пари а робските вериги които докато се усетите ще виснат на врата ви.Не допускайте и да задлъжнявате на различните монополисти.Някой ден може да дойдат и да ви опишат дори чергите и ще сте щастливец ако не са ви оставили и на улицата.Не тръгвайте гладен по магазините.Не се изкушавайте от непрекъснатите реклами за отстъпки и промоции.В крайна сметка ще похарчите повече от колкото ще спестите.Разделете парите си за месеца на десетдневки като непременно оставите резерв за екстрени случаи.Пазете се от дребните уж разходи които лесно се губят от контрол.Без никакъв риск за здравето си може да гладувате поне един ден в седмицата (това не се отнася за диабетици и бременни).Постарайте се да не ходите всеки ден до магазина за храна .Ако пушите -обевете война на цигарите като на най -върлия враг на бюджета ви.Колата е все пак много по-страшна за бюджета ви така ,че ако можете без нея...Избягвайте гостувания и срещи свързани непременно с разходи.Внимавайте с разговорите по телефона и другите текущи разходи.Забележете къде най-вече се отпущате да харчите (например в 1-я лев) и избягвайте да влизате.Избягвайте колеги и приятели с по -мощни доходи защото само ще ви депресират и увличат да харчите.Никога не разчитайте ,че ще получите навреме парите си дори и да не закъсняват обикновено ,нека винаги ви остава резерв.Ако може да го спестите колкото и дребен да ви се вижда той е помощ за бъдещето и безмислено не го пропилявайте уж за да се поотпуснете малко за награда за лишенията.Дръжте го отделно от другите пари и гледайте да не го включвате в никакви сметки.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар