Импулсивният шопинг е съсипник на всеки бюджет. Поредната, нова рокля в гардероба ви може да е много прекрасна, но когато дойде време за плащане на битовите сметки, вероятно ще съжалявате горчиво, че сте я купили. Без значение колко скромно и спестовно живеете, понякога на всеки може да му бъде трудно да устои на някакво изкушение в магазина. Затова ви предлагаме девет стратегии, които ще ви помогнат да спрете с необмисления шопинг.
1. Наложете си изпитателен срок преди покупката
Ако видите нещо, което към момента сте убедени, че трябва да притежавате, изчакайте определено време, най-малко един час и едва тогава пристъпете към покупката. Създайте си такова правило като колкото по-дълго отлагате, толкова по-вероятно е да вземете правилното решение.
2. Не пазарувайте, когато сте разстроени
Утехата потърсена в шопинга е доста често срещано явление при жените. Те често пазаруват, за да оправят лошото си настроение. Точно при такъв шопинг най-често покупките са импулсни и безсмислени. Тръгвайте по магазините, когато имате нужда от нещо и когато сте в добро състояние на духа.
3. Не влизайте в магазини, за които нямате излишни пари
Хубавото на пазаруването онлайн е, че се разсейвате със странични предмети, а слагате в количката само неща, от които имате нужда. В един магазин за дрехи, например, е много по-вероятно да влезете за рокля, а да си тръгнете и с блузка и сако към нея. Може би най-доброто решение в случая, е ако нямате бюджет за дрехи, да излизате само до хранителните магазини, до аптеката, до книжарницата, до пазара и т.н. - тоест, да избягвате всички магазини, които знаете, че ще ви хвърлят в непредвидени разходи.
4. Не пазарувайте в неподходяща компания
Ако имате приятели – шопинг маниаци, избягвайте да излизате по магазините с тях, защото те със сигурност ще ви убедят да направите поне една необмислена покупка. Ако искате да излезете по магазините в компания, направете го с хора, които също са пестеливи по натура.
5. Направете си бюджет и го спазвайте
Ако правите по няколко големи импулсивни покупки на месец, много вероятно е да нямате пари в даден момент за простички неща като кафе с приятелка. Ето, защо е разумно да си правите бюджет всеки месец, в който точно да изчислявате до каква сума можете да отделите за нова дреха/обувки, така че да ви остават средства и за други приятни неща.
6. Купувайте само неща, които можете да върнете
Ако наистина имате проблем с импулсивните покупки, то пазарувайте в магазини, които имат добра политика за връщане на стоките срещу тяхната стойност. Може да се случи да размислите за покупката след като се приберете вкъщи и да решите на другия ден да я върнете.
7. Не се подмамвайте от разпродажбите
Разпродажбите могат да изглеждат много съблазнителни и да ви подмамят да купувате куп излишни продукти с мисълта, че сте ги взели изгодно. Накрая, обаче, ще установите, че сте похарчили доста пари за неща, от които е могло да се лишите.
8. Направете си списък с нещата, от които се нуждаете
Ако в началото на всеки месец си правите списък с нещата, от които се нуждаете или които искате на всяка цена да притежавате, ще можете да следите за тях в разпродажбите и като цяло ще пазарувате насочено.
9. Дръжте малко пари в себе си
А ако парите ви са в кредитните и дебитните ви карти - „забравете ги" у дома или вземете само определено количество пари. Така ще имате някаква финансова бариера и дори да капарирате нещо в магазина докато идете да го купите на другия ден (или след няколко дни) вече може да сте се отказали от него.