Дали загубата идва очаквано след продължително заболяване, или съвсем неочаквано в резултат на злополука или друго катастрофално събитие, тя има силата да разруши живота на човек и да му остави усещане за безнадеждност.
Повечето хора са неподготвени да се справят със скръбта, много усилия им коства да постигнат изцеление от загубата. Как можете да отворите сърцето си отново за радостта от живота, след подобно тъжно събитие, ви съветва Джен Джонсън. Той е психотерапевт, който работи с хора, преживели тревожност и депресия в следствие на загуба или злополука.
1. Медитирайте
„Mindfulness" е медитативна практика на осъзнаване на събитията и приемането им без да съдим съдбата. Идеята е човек да се фокусира върху хубавите неща в живота си, като не забравя и лошите. Всяка болка има нужда от „обезболяващо лекарство" или с други думи от положителна емоция. Когато човек отвори сърцето си за своето страдание, той размразява своята емоционална скованост и започва да се отваря и към радостите в живота.
2. Грижете се за себе си.
Хранете се здравословно, осигурявайте си достатъчно сън, спортувайте, разхождайте се сред природата, дишайте чист въздух, практикувайте йога и... чувствайте.
3. Пишете за загубата.
Писането може да бъде терапевтично средство. Опитайте се да пишете за това, което се е случило и как се чувствате от събитията в продължение на 20 минути. Повтаряйте практиката четири пъти в седмицата. Ще видите, че ще се почувствате по-успокоени.
Като допълнение пийте топъл чай, правете си топла вана, слушайте успокояваща музика. Проучванията показват, че тази практика може да доведе до неприятни чувства на тъга в краткосрочен план, но може да има положителни дългосрочни ефекти върху вашето здраве и благополучие.
4. Творете.
Ако не можете да намерите думи, за да пишете и да говорите за чувствата си, то опитайте да ги изразите чрез друго изкуство – живопис, фотография, колаж, плетене, музика и т.н.
5. Наслаждавайте се на малките удоволствия.
Отделете време, за да изпитате нещо приятно със сетивата си, като търсите красиво цвете, вдишвате хубав аромат, наслаждавате се на синьото небе, на песента на птичките сутрин и т.н. Ако не можете да откриете красотата в тези ежедневни неща, опитайте нещо по-просто, като това да се наслаждавате на вкусната храна или на топлия душ върху кожата си. Припомняйте си хубавите усещания няколко пъти през целия ден.
6. Намерете смисъл в тази загуба.
Опитайте се да анализирате как сте успели да израснете духовно или да станете по-устойчиви на стреса след изживяната загуба. Когато се намирате в дълбините на мъката, можете да се излекувате, като помагате на другите да го направят. Можете да се включите и в различни благородни инициативи.
7. Правете неща, които обичате.
Важно е да отделяте време за нещата, които обичате да правите и знаете, че ви носят радост – хобита, спорт и т.н.
8. Живейте по-добре.
Загубата напомня на хората, че животът е кратък. Използвайте това негативно събитие като възможност да направите преоценка на собствения си живот. Задавайте си въпроси за това дали живеете живот, изпълнен с радост и дали правите това, което обичате. Започнете да живеете живота, който искате. Ако трябва си сменете адреса, работата, средата, държавата...
9. Животът неизбежно води до преживяване на загуба.
Важно е да разберете това. Въпросът е да се научите да балансирате между своята мъка и търсенето на радостта, в която винаги има надежда.