Когато се абонирате за списание, вие правите съзнателен избор. Това е един правилен подход и към живота. Не се оставяйте на импулсивните покупки и липсата на сериозен ангажимент към своите мечти, идеи и ценности.
Наречете го „насаден патриотизъм", не само по отношение на родината, но и към фирмата, в която работите и градите кариера, към решенията, които взимате, към хората около вас. Трябва да възпитавате своята вяра с думите: "Да, аз съм роден да правя това. Аз принадлежа към това място. Това е правилното решение. "
Вярно е, че хората са много по-склонни „да се абонират" за оптимистични вярвания, които не ги дискредитират и дестабилизират. Разумът в главите ни шепне: "Да, аз съм прав, добър и интелигентен и правя правилното нещо!"
Все пак някои от нашите вярвания ни натякват безпокойство и копнеж на сетивата и ни принуждават да променим ситуацията, в която се намираме и за която "сме се абонирали" сами. Понякога човек съзнателно решава да избяга от своите ангажименти, оставяйки ги на някой друг.
Например, възможно е да сте били доволни от брака си в продължение на десетилетия и да сте вярвали, че семейният живот е по-добър от развода, но изведнъж да смените убежденията си и да се разведете. Тогава вие ще загубите това, което сте ценили дълго време и единият вариант е да изпаднете в депресия, а другият - да се вгледате по-дълбоко и да откриете новите си възможности.
Тоест, киселите лимони, които съдбата ви е поднесла, могат да бъдат превърнати от вас във вкусна лимонада, стига да впрегнете своя оптимизъм и да откриете ползите на новото си положение.
Как да смените старите си вярвания и ценности с нови?
Цялата тази теория е на психолога д-р Джеръми Шърман, който е измислил термина "Swaptimism" или оптимизъм, чрез подмяна на вярванията. Той не говори за слепия оптимизъм, който е лоша рецепта за лимонада. Не всяка промяна е подобрение според него. Подмяната на ценностите от друга страна, е по-добрата рецепта за лимонада. Не е нужно да вярвате сляпо, че промяната "ще ви оправи", а просто постепенно да смените своите бивши вярвания и ценности за нови такива, които в определена ситуация да си заслужават и да ви водят напред.
Например, мислете не така: „Разведох се и сега ще си живея сам до края на живота си!", а така: "Разведох се с неподходящия съпруг, за да си дам възможност да срещна човека, с когото ще искам да остарея!"
Идеята е да се опитате да извлечете най-доброто от обстоятелствата, като държите ума си отворен към бъдещето, за да може той да бъде гъвкав и готов да приеме новите възможности, които със сигурност ще се появят рано или късно.
Много хора, когато изпаднат в криза, са склонни да се паникьосват, а това намалява толерантността им за по-експанзивна мисъл. Когато нещата се усложнят, те сякаш спират да се борят и да се надяват. Много по-правилно е, когато старите средства вече не са достъпни на човек, той просто да ги замени с нови и то без да страда от носталгия.
Оптимизмът и подмяната на ценностите са нещата, които могат да намокрят почвата и от нея да пораснат новите цели и мечти, които да ви движат напред.