IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Трите източника на човешкото самочувствие

15 май 2013 12 00

Не всяка лична увереност е придобита по един и същи начин

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Според концепцията на будизма самите ние в крайна сметка сме отговорни за всичко, което се случва в живота ни. Ако някой ви тормози, то причината може би е, че вие сами не си вярвате достатъчно.

Доверието в собствените сили или т. нар. самочувствие винаги е резултат от някаква вяра, която идва от една от следните три сфери:

Да вярваш в своята компетентност.

Това обикновено се случва в сфери, в които сте минали някакво обучение. Например, ако сте завършили медицина, нормално е да давате лекарски съвети на всички от обкръжението си, дори и да не ви ги искат.

Обучението, което сте преминали, ви внушава вяра във вашата компетентност. Натрупването на този тип увереност може да отнеме години професионално развитие, отдаденост, дисциплина, постоянство и желание за непрекъснато подобряване на уменията. Но след като веднъж постигнете този тип самочувствие, то ще бъде до голяма степен непоклатимо.

Областта, в която човек е учил и се развива в професионален план, е най-лесната сфера, в която той може да придобие истинска вяра в своите способности.

Да вярваш в способността си да се научиш.

Това обикновено се случва в сфери, в които човек не е имал познания, но интуитивно е успял да разреши проблемите си, дори първоначално да не е виждал правилния път. За да придобие тази увереност, човек трябва да се научи да разпознава своя вътрешен глас, който обикновено му подсказва решението.

Отново според будизма всяка добра идея всъщност живее в главата на човек. Този вътрешен глас може да звучи като този на баща ви, на учителя ви или на някой ваш приятел, но само вие имате власт да го послушате.

Има хора, които се плашат от интуицията си, а трябва да бъдат бдителни за нея и да не я игнорират. Човешкият ум има потенциал да бъде много по-изобретателен и творчески, отколкото повечето хора смятат за своя. Може гениите да се раждат такива, но всеки човек може да придобие уменията, които иска, стига да си вярва.

Да вярваш в собствената си стойност.

Най-лесната основа върху която човек може да изгради самочувствието си, за съжаление, е достъпна за малък процент от хората. Става въпрос за добър външен вид, пари, слава, уникален талант, невероятен чар и др. Парадоксалното е, че това самочувствие се надгражда много трудно, а се разрушава доста лесно. Красотата избледнява с времето, парите се губят, славата може лесно да се превърне в позор или апатия...

Когато хора с такова самочувствие спрат да бъдат харесвани, те се превръщат в гладни зверове. Самочувствието им се преобразува в арогантност или вкопчване в лъжливото усещане за превъзходство. Ето защо хората трябва да се опитват да построяват своята увереност в първата и втората сфери, а не да разчитат на третата, която е най-нестабилна.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари