Може би си мислите, че който разполага с много пари, има магическо лекарство срещу стрес и тревожност. Не е така, казва Дейвид Гелър, автор на книгата „Wealth & Happiness". Според него много малка част от населението има достатъчно пари и се счита за осигурено от финансова гледна точка. Парите винаги могат да свършат и дори милионерите са наясно с това.
Гелър казва, че когато хората се притесняват за пари, те си представят своето бъдеще като катастрофа, която може да ги доведе до депресия. Дори да не се стигне дотам, тази хронична обремененост е вредна за здравето и претоварва емоционално хората и те стават по-гневни и изнервени, по-склонни към изпадане в паника и др.
Ето и 7 начина как да се справите с оковите на тревогата на тема пари:
1. Фокусирайте се върху положителните новини и събития.
Напишете на лист хартия 5-10 положителни неща, които са се случили с вас през последните 30 дни. Това ще ви помогне да разберете, че не всичко е толкова мрачно и кризисно, колкото ви се струва.
2. Запитайте се какъв процент от времето си мислите за несигурното си бъдеще.
Замислете се, че бъдещето винаги е несигурно дори и да нямате никакви финансови проблеми. Има ситуации в живота на човек, които не могат да се прогнозират. Затова трябва да вярвате, че ще ви се случват само хубави неща занапред. Вярвайте в уменията си и ще постигнете повече, защото ще имате силата да се справяте с всичко по пътя си.
3. Сетете се за 10 неща, за които сте благодарни на съдбата.
Те не трябва да бъдат големи придобивки. Могат да са лични преживявания от ежедневието с вашите съпруг и деца. Може да са някакви ваши лични качества като интелигентност, енергия, чувство за хумор и др., които ви помагат в комуникацията и работата и т.н.
4. Замислете се за следната истинска катастрофа:
Икономиката е в криза, всеки момент могат да ви съкратят, а детето ви завършва университет, няма да може да си намери работа и вие ще трябва да го издържате до края на живота му. След това разделете катастрофата на факти. Фактите са, че дъщеря ви се дипломира и все още не е търсила работа. Всичко друго са емоции и измислици, които не отговарят на фактите.
5. Помислете какво можете да контролирате.
Идентифицирайте в живота си това, върху което имате контрол, а не обратното. Така ще се почувствате по-добре.
6. Намерете ползите и в най-лошия сценарий.
Ето един пример: Един мъж има три деца - едното в колежа, едното в гимназията и едно в детската градина. Самият той работи яростно, за да оцелее във финансовата криза, но изгубва работата си. Най-накрая има време да напише книгата си, която винаги е искал да напише, най-накрая има време да пътува. В крайна сметка, той загуби работата си, но научи много за себе си и своите ценности.
7. Не се поддавайте на собствените си атаки.
Личните атаки (самокритиката) никога не са печеливша стратегия. Те са отрова, а противоотровата е състраданието към самия себе си. Всеки човек преди всичко трябва да се обича и харесва, а не да се критикува и разочарова от себе си.