IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какво трябва да знаем за визуалния контакт

5 август 2013 07 40

Кога е добре да гледаме събеседника си продължително в очите и кога не

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Вероятно сте чували, че не това, което казвате, а което премълчавате, е по-важното в разговора. Един от най-изразителните невербални сигнали е погледът. Той също подлежи на определени „правила", защото не е никак приятно да се вторачите в някого минути наред. Другият човек би могъл да го сметне за обида или проява на неучтивост. От друга страна, ако изобщо не гледате събеседника си в очите, може да постигнете същите негативни впечатления у него.

Тези дни сайтът PsyBlog отдели специално внимание на комуникацията с помощта на очите. Ето и някои основни неща, които е добре да знаете, за да имате ефективно общуване в невербален аспект, което да подсили вербалната страна на нещата.

Има ли някаква норма в това, колко време без прекъсване трябва да продължи визуалният контакт?

Обикновено хората се гледат по-често в очите, когато разговорът е между двама събеседници, а не в група. Когато участниците са повече, те осъществяват визуален контакт за не повече от 3-5 секунди, без да откъсват поглед един от друг. По време на диалог продължителността на зрителното общуване се увеличава на 7-10 секунди.

Процентите, в които двама души се гледат и в които гледат в друг обект също са измерени със специални технологии. Нормално е по време на разговора слушащият през повечето време да осъществя контакт с поглед между 30-60% от целия диалог, пише PsyBlog.

Медията обяснява, че когато единият от комуникиращите успява за дълго време да гледа в очите другия, това издава неговата самоувереност и високо самочувствие.

На Запад хората асоциират силния зрителен контакт с лидерски качества, по-агресивно поведение и сила. Тези хора се приемат като по-интелигентни и по-малко раздразнителни.

Зрителният контакт прави думите по-въздействащи. От друга страна движението на окото може да издаде лъжата. Според редица изследвания хората, които често местят погледа си, докато говорят, искат да заблудят събеседника си. Очите на човек обикновено се придвижват нагоре и наляво, когато създават картини или звуци. Когато си припомнят картини или звуци, очите им отиват нагоре и надясно. Ако директно насочи поглед вляво, вероятността да лъже е голяма.

Трябва да внимавате и от каква националност е събеседникът ви. Докато западняците обичат да се взират във вас, азиатците директният продължителен поглед е по-скоро обида, допълва още PsyBlog.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари