Дзен може да се определи като практика, която помага на човек да проникне в своя собствен ум чрез медитация и така да се справи със стреса и същевременно да увеличи вътрешното си щастие. Нещо като лична уелнес технология.
Често хората определят спокойствието като липса на стрес – неутрално, неактивно състояние. Въпреки това, спокойствието не е само пасивно състояние. Напротив, идеята е човек да постигне активен вътрешен мир, който може да се опише като повишена вътрешна яснота и по-дълбоко чувство на вътрешен баланс. Това състояние някои учени описват като връзка, последователност и съгласуване между способностите ни да мислим, действаме и да взимаме решения. Идеята е, че всичко това ще ни помогне да живеем един по-смислен живот.
Тялото реагира положително когато има съгласуване между емоционални и умствени състояния. Тогава имунната система и хормоналният баланс на организма се подобряват.
Най-честото препятствие, което стои между нас и вътрешния ни мир е ежедневния стрес. Нашите умствени, емоционални и физически стресови фактори ни пречат да действаме спокойно и последователно. Много хора смятат, че единственият начин да получат облекчение от този стрес, е да идат на почивка, на която сутрин да спят до късно, а през деня да прекарват времето си в СПА центъра, но не е точно така.
Ето няколко активни стъпки, които можете да използвате, за да намалите стреса в живота си и да увеличите вътрешния си мир.
Хората са склонни да се безпокоят за почти всичко, особено жените. Често тази тревожност идва от факта, че на тях наистина „им пука" за нещата. Но човек може да се погрижи за делата си най-добре, когато е балансиран. Тогава той мисли по-ясно, по-креативен и интуитивен е. Тревогите могат да се превърнат в нездравословен емоционален навик, който е като дупка в резервоара – източва жизнената ви енергия.
Следващия път когато усетите безпокойство, вземете си почивка, седнете на тихо място и дишайте малко по-дълбоко от нормалното за известно време. Докато издишвате си мислете как се отърсвате от безпокойството. Правете това в продължение на няколко минути с намерението, че желаете да си създадете нов навик на вътрешната свобода от притесненията.
Не прекалявайте с вътрешния диалог със самите себе си. Някои хора го правят през цялото време без да си дават сметка, а това ги изтощава. За мнозина този вътрешен диалог може да се състои от самостоятелни критични или осъдителни коментари. Затова внимавайте вътрешният ви диалог да не е отрицателен. Гонете лошите мисли като: „Аз съм идиот, аз сбърках в това и т. н.." Заменете негативното мнение за себе си с положително като добавите състрадателен тон към личността си, например: „Аз все още се уча как да правя нещата правилно, затова не трябва да се притеснявам."
Тези мисли могат да ви звучат малко повърхностно, но тази лесна практика ще допринесе за създаването на положителна промяна, която ще доведе до вътрешен мир. Свържете се с други хора, които споделят желанието ви да си създадат по-голям вътрешен мир и да достигнат вътрешно спокойствие. Запишете се в курс по медитация или йога.
Запомнете – вътрешното спокойствие не е пасивно състояние, на което се радват само „щастливците". Това е активно състояние, когато умът, сърцето и тялото живеят в хармония и равновесие.