Човешкият организъм е нещо уникално. Поредното доказателство за това е скорошно изследване, доказващо, че хората понасят по-леко обидите и социалното отхвърляне, отколкото се предполага. По-интересното е, че причината за това се крие в човешкия мозък. Той отделя естествени болкоуспокояващи, които помагат на хората да се справят с пренебрегването.
Учени от Университета на Мичиган комбинирали усъвършенствана техника за мозъчно сканиране, отчитаща отделянето на химикали, с модел на социално отхвърляне, базиран върху запознанство в интернет. В експеримента са участвали 18 доброволци. Те трябвало да разгледат снимките и измислените профили на стотици хора, а след това да изберат своя фаворит, с когото биха искали да имат връзка.
По-късно участниците били информирани, че човекът, когото са избрали, всъщност ги е отхвърлил. В този момент техният мозък бил наблюдаван чрез специален скенер, който следял отделянето на химикали. Получените резултати показали, че в реакция на емоционалната болка от разочарованието се отделят химикали, наречени опиоиди. Мозъкът освобождава тези вещества, когато човек изпитва физическа болка, пише вестник „Дейли експрес“.
Американското проучване е първото по рода си, което показва, че опиоидната система се активира и при социално отхвърляне. Данните от него потвърждават предишни изследвания, според които при физическа и социална болка в мозъка се задействат сходни процеси. Макар доброволците да знаели, че разгледаните профили не са реални, симулираното социално отхвърляне се е оказало достатъчно, за да предизвика емоционална и опиоидна реакция.