IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Анатомия на приятелството

25 ноември 2013 08 20

Какво ще разберете за приятелството след като прехвърлите 30-те

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Когато човек е млад се сприятелява бързо и лесно с хората. Той създава най-много приятелства точно в пубертета и в своите 20 години. Някои от тях стават по-дълбоки и трайни, други по-епизодични. Истината е, че след като прехвърли 30-те, човек все по-рядко завързва нови и трайни приятелства и дори истинските му такива започват да се променят или да охладняват. Изведнъж той осъзнава, че много негови приятелства просто са изчезнали, а на тяхно място няма нови.

А ето и защо се случва така:

1. Човек просто не разполага вече с достатъчно време да се вижда с приятелите си.

Докато са ученици или студенти (особено необвързани), хората разполагат освен с младежка наивност и с доста свободно време. Но след като прехвърлят 30-те години повечето от тях вече са започнали да работят на пълен работен ден, а поради липсата на свободно време, кръгът им от познанства започва да се ограничава само до техните колеги и до членовете на семейството им. Трудно е да поддържате връзка със своите скъпи приятели, когато всяка вечер се прибирате уморени след осемчасовия работен ден, а у дома си имате един куп семейни/домашни задължения.

2. След 30-те хората вече затвърждават своите идентичности

Приятелствата на човек до голяма степен го определят като личност, макар и той да не го осъзнава. Но като човек наближи Христова възраст, той вече има оформен характер, ясни критерии и започва да култивира само тези взаимоотношения, които са съвместими с неговата утвърдена идентичност. Казано с други думи, човек започва да прави по-ясен подбор на приятелствата си и вече не е склонен на компромиси.

3. Приятелствата много приличат на връзките.

Както и в романтичните връзки, така и в приятелствата, човек започва да търси партньор, с когото да се чувства щастлив и с когото да споделя общи интереси. Ето защо след 30-те хората си създават един определен социален кръг от приятели, в който се чувстват комфортно.

4. Хората показват истинското си лице (а то може да не се хареса на приятелите им).

В детска и подрастваща възраст приятелите могат да се скарат за нещо безсмислено и глупаво, на другия ден вече да не си говорят и да си търсят нови приятели, а след няколко дни пак да седят на един чин. В този случай драмата е за не повече от няколко дни. Но когато хората съзреят, те поставят отношенията с приятелите си на пиедестал. Тогава едно скарване с приятел може да бъде много драматично. А лошите черти на приятеля и неговото предателство оставят много по-дълбоки белези. Тоест, ако човек се разочарова от свой приятел, той го отрязва от своя социален кръг и връщане назад рядко има.

5. Семейството става приоритет номер 1.

Факт е че до към 30-35 години повечето хора вече са създали семейство, оженили са се/омъжили са се и вече са станали родители. Изведнъж тези хора спират да са на разположение на своите приятели и така постепенно се отчуждават от тях. След време те вече имат различни интереси и почти са изгубили темите си за разговор с необвързаните си приятели. Затова пък са успели да си създадат нови приятели с подобен на своя социален статус (семейни с деца). Тези приятелства може да не се окажат много дълбоки, но запълват потребността от социална приятелска среда и за онези, старите приятели от гимназията и университета съвсем не остава свободно време.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

... ( преди 11 години )
Мен винаги са ме учили, че приятелствата в живота се диктуват най-вече от интереси и ,,голямото приятелство,, обикновено е една илюзия на младостта. Аз се постарах да усвоя тази истина добре и тя ми спести много разочарования през годините. Към 45, я останат двама-трима, я не.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Анонимен ( преди 11 години )
Хората се променят и за това губят приятелите си.Как можеш да останеш същия приятел с човек който винаги се е определял като бунтар и не ламтящ за лукс а междувременно добре се е уредил и е станал пълна противоположност на това което е бил докато ти си останал нещо близко до това което си бил.Малките и големи предателства също са смърт за приятелството.Били сте приятели защото сте били част от един свят и когато условията се променят вече не можете да сте със същите хора.Може би най-трайни са приятелите по интереси.Ако ти се пие и разтоварва отиваш с един но ако ти се стовари проблем отиваш при друг който може да ти помогне поне със съвет.Пред един можеш да се изповядаш а пред друг да не споделяш нищо интимно но пък точно той да те подкрепи понякога с нещо дребно но точно на време и без да се замисля.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар