IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да спрете пристъпите на депресия

26 ноември 2013 11 00

Спомените са причината и лекът срещу устойчиви депресивни състояния

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Нормално е понякога да сте депресирани. Ако трябва да бъдем честни, голяма част от житейския опит е депресиращ. Според много специалисти депресията е достатъчно тежко състояние, за да бъде считана за клинична болест. Най-притеснителното е, че тя може да продължава дълги периоди от време. Всъщност първоначалната депресия не се смята за проблем, а по-скоро нейният устойчив характер е сериозно притеснителен.

Така че големият и важен въпрос е – кое поддържа депресията? Оказва се, че непрекъснатото припомняне на негативни спомени и емоции стои в основата на клиничната депресия. Дори невролози са на мнение, че това поведение може да повлияе върху невронната мрежа на човек, която в един момент приема състоянието на депресия като нормално.

Лошите събития и свързаните с тях чувства се съхраняват в паметта. Докато тази памет се съхранява без да се активира, няма опасност човек да изпадне в депресия. Околната среда и психическата настройка обаче биха могли да активират лошите спомени в даден момент. Именно повтарящото се активизиране прави депресията толкова тежка и постоянна.

Така че ако човек иска да се справи с това свое състояние, той трябва да се съсредоточи върху начините за блокиране на това активизиране. Понякога проблемът идва от това, че човек трудно разпознава спомените, които могат да отключат депресията у него.

Понякога, за да промените това, е достатъчно само да смените обстановката и обкръжението си. Ако нямате представа кои са депресивните сигнали, то със сигурност те са свързани с нещо от настоящата ви среда и начин на живот. Хората, които ви натоварват, трябва да изчезнат от живота ви.

Невинаги обаче е възможно да се промени околната среда или начинът на живот. Човек не може просто така да изостави своите близки и приятели, само защото е депресиран. Не може и да смени работата си, ако има някакви икономически или други съображения. В този случай човек трябва да се съсредоточи върху хубавите си моменти и занимания.

Различни проучвания са показали ползата от „щастливите мисли“ като начин за насърчаване на положителното настроение. Чрез този трик негативните спомени ще бъдат притъпени от щастливи изживявания. По този начин човек може да „пренастрои“ своята невронна мрежа. Последни изследвания показват, че паметта може да се използва като терапия срещу депресия. Най-общо казано човек може да облекчи депресията си, като тренира мозъка си да помни повече положителни събития.

Това може да се случи във всеки етап от живота, тъй като хората имат както лоши, така и хубави спомени от миналото си. Независимо по какъв начин ще решите да се борите срещу депресията, не забравяйте, че всичко зависи от вас и от начина, по който възприемате живота си.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари