Нови изследвания доказаха, че мозъците на двата пола са различни. Мъжете не могат да декодират истинските чувства на жената, глухи са когато бебето плаче и са напълно неспособни да изпълняват повече от една задача по едно и също време.
Жените са склонни да се разстройват без причина, да изпадат в нервни сривове, напълно безнадеждни са в разгадаването на пътни карти и изпитват истински трудности при успоредното паркиране.
Мъжете и жените се оплакват постоянно за предполагаемите недостатъци на противоположния пол, но сега учените откриха и истинската причина за стереотипните разлики между поведението на двата пола. Невролозите са използвали магнитен резонанс (сканиране с радио вълни), за да изследват мозъците на почти 1000 доброволци – мъже и жени.
Според учените разликите между двата пола са толкова дълбоки, че мъжете и жените могат да бъдат почти като отделни видове. Причината е в неврологичното разделение на мозъците им.
Мъжете имат повече връзки (мозъчни мрежи) във всяко едно полукълбо и между предната и задната част на мозъка. При жените най-силните неврологични връзки се движат от едната страна към другата, между лявото и дясното полукълба. Това означава, че мъжете са по-логични и по-добри в координацията и пространственото ориентиране. Жените са по-интуитивни, имат по-голяма емоционална интелигентност и са по-добри в спомените за думи и лица.
Изследването е публикувано в списание „Proceedings“ на Националната академия на науките в САЩ. Д-р Рагини Верма от Университета в Пенсилвания, който е ръководител на изследването, заключава, че мъжките мозъци са насочени към действията – например, мъжете са по-добри в изучаването на нов спорт.
Женските мозъци, междувременно, са конфигурирани да се справят с въпросите, свързани с емоции и разум. Например, те могат да проучат поведението на другите, а след това го тълкуват с помощта на интуиция и анализ. Дамите като цяло са и по-добри в запомнянето на лица, както и в жонглирането с няколко задачи едновременно.
Фактът, че женските мозъци имат много повече взаимовръзки може да обясни въпроса, защо дамите са точно толкова интелигентни, колкото и мъжете, въпреки че мозъците им са с 8 на сто по-малки.
Проучване, проведено от университета в Лос Анджелис и Мадрид през март, показа, че женският мозък е по-ефективен и така компенсира по-малкия си размер. Силно свързаните в мрежа неврони в женския мозък могат да изпълняват сложни задачи, използвайки по-малко енергия и по-малко мозъчни клетки.
Проучването установява още, че дамите са по-ефективни в сравнение с мъжете по отношение на „голяма картина“ или следенето и предвиждането на променящата се ситуация. Мъжете имат по-добра способност да обработват абстрактна информация – като например да декодират карти, схеми и др.
Мъжете наистина не разбират жените и техните бързо променящи се емоции, просто заради невъзможността си да ги усетят и тълкуват правилно.
Половете реагират и на болка по различен начин. Известно е, че жените изпитват болка повече от мъжете. Страдащите от хронична мигрена, по-често са жени. Една от причините за това е „емоционалната верига“ в мозъците им, която се предполага, че реагира на стрес и негативни чувства, предизвиквайки главоболие.
От друга страна мъжете страдат повече от кашлица и простуда, защото имат допълнителни температурни рецептори в мозъка си и така симптомите им се влошават. Разликите в мозъчните мрежи са и причина мъжете, подложени на стрес, да се изолират, а жените, подложени на стрес, да търсят компанията на приятели и близки.
Въпросното изследване обяснява и защо дамите обичат забавни мъже с добро чувство за хумор. Констатация на невролозите от Станфордския университет, подкрепя теорията, че жените приемат способността на мъжа да се смее като индикатор за неговата интелигентност. Това откритие е в съответствие с противоречивата идея, че жените са се развили, за да оценяват хумора, докато мъжете са се развили, за да произвеждат хумор.