Има хора, които използват някои заучени фрази-клишета в почти всеки свой разговор. Например „Не ме разбирайте погрешно...“ или „За да бъда честен с вас“, „Да ти кажа истината...“ и др. Д-р Джеймн В. Пенебейкър от Университета на Тексас, Остин, смята, че тези ежедневни фрази могат да бъдат както полезни, така и точно обратното.
Някои от тях просто „се вмъкват“ в речта ни и ние започваме да ги пускаме в оборот, за да улесним изказа си или за да спечелим няколко секунди, докато съберем следващата си мисъл. И все пак за слушателя тези фрази са объркващи и понякога го затрудняват да вникне в мисълта на говорещия, дори и в неутрален контекст.
Замислете се, че думи като „Искам просто да си наясно, че..“, „Чух какво каза, но...“ или „Мразя да бъда онзи, който ще ти каже...“, често предполагат обратното на самото значение на думите. Например фразата „Не казвам, че трябва да спрем да се виждаме, но...“, всъщност значи, че говорещият смята, че наистина трябва да спрете да се виждате с него.
Друг такъв пример е изречението: „Не мога да не ти кажа, че новата ти прическа е супер!“ В известен смисъл това може и да е вярно, но дали събеседникът ви наистина го мисли или просто иска да го каже от учтивост?
Езиковите експерти наричат тези фрази „performatives“ или „„перформативни изказвания“. По същество те изразяват една проста мисъл и на пръв поглед изглеждат безобидни и формални. Но често, ако се замислите върху тях, ще видите че те сигнализират лоши новини, нечестност от страна на говорещия или друг вид негативни последствия.
С други думи, ако решите да излъжете, можете да го направите с помощта на тези фрази, защото поне ще омекотите удара.
Някои хора се отнасят към тези изрази като към опора. Например, ако ваш близък ви каже нещо от сорта: „Споделих ти, че еди кой си ти се присмива, само защото те обичам ...“, всъщност той няма да ви накара да се почувствате обичани, а ще ви засегне.
Според експертите тези фрази се използват еднакво често и от мъжете, и от жените. Например думите „Доколкото знам...“, показват, че човек няма ясна позиция по темата или отказва да заеме такава. Учените твърдят, че някои от въпросните фрази са много вредни за нашите лични взаимоотношения, защото създават много неясноти в общуването с половинката ни.
Например фразата „Не приемай това по грешен начин...“ е откровено неприятна и е по-добре да потърсите други, по-продуктивни начини да бъдете дипломатични.
Същото важи и за израза „За да бъда честен с теб...“. Тези думи често са следвани от негативен коментар и звучат снизходително, тоест причиняват сами по себе си проблем. Ще изглеждате така, сякаш за вас по принцип е трудно да бъдете искрени и вероятно почти винаги не сте, с изключение на конкретния случай.