Учените твърдят, че наистина не е забавно да бъдеш с нисък ръст. Факт е, че по-често високите хора имат успешни кариери и сякаш на тях им върви повече във взаимоотношенията с противоположния пол, в сравнение с дребните им връстници.
Изследователите са открили, че ниският ръст наистина може да подкопае качеството на живот на човек, тъй като влияе негативно на самочувствието му, като го кара да се чувства по-некомпетентен и по-малко атрактивен. Освен това ниските хора са по-недоверчиви, по-страхливи и по-склонни към развиване на параноя.
Тези прозрения са дело на екип учени от Университета в Оксфорд. Те са установили, че позицията по-близо до земята, оказва вредно психологическо въздействие на човек.
Професор Даниел Фрийман, който е автор на научното изследване, заявява: „Да бъдеш висок се свързва с по-добра кариера и успех във връзките. Височината дава усещане за мощ. Не е случайно, че хората, които имат някаква власт, се чувстват и по-високи, отколкото са всъщност.“
Проф. Фрийман допълва, че неговото изследване осигурява нов поглед и вникване в състоянието, известно като „параноя“. Той смята, че прекомерното недоверие на човек към другите доразвива собствените му негативни чувства към самия него. Тежката параноя трябва да се лекува точно като се започне да се лекува въпросната недоверчивост.
Констатациите подкрепят и предишни проучвания, правещи връзка между високия ръст и високия социален статус. „За хората, чиито живот е засегнат от параноидно мислене, това изследване дава полезни прозрения за ролята на височината и как това може да повлияе на чувство за недоверие на дадено лице към останалите“, допълва проф. Фрийман.
Изследването е публикувано в списание Psychiatry Research.