Стресът се отразява много зле не само върху здравето на човека, но и върху неговите отношения с околните. Подложените на стрес мъже са склонни да станат по-егоистични, както и по-трудно да разбират собствените си емоции и тези на другите хора. Според международен екип от учени това означава, че под стрес представителите на силния пол започват да се държат по-лошо с останалите.
Интересен факт е, че точно обратното се отнася до жените, които стават все по-отворени към другите и готови да им помогнат. Може би това се дължи на способността дамите да споделят своите проблеми с други хора и по този начин успешно да получават помощ. Докато жените използват социални подходи да се справят със стресовите ситуации, изследване показва, че мъжете по-трудно общуват и молят за помощ.
Според Джорджия Силани от Международната школа за съвременни изследвания на Триест в Италия „има тънка граница между способността на човек да се идентифицира с другите и да поеме тяхната гледна точка, и невъзможността му да прави разлика между себе си и другите, като по този начин действа егоцентрично“. За да бъде някой наистина добър и емпатичен, той трябва да успява да прави разлика между себе си и останалите – като стресът играе важна роля в това.
Стресът е психо-биологичен механизъм, който дава възможност на човек да прибягва до допълнителни ресурси, когато е изправен пред трудна ситуация. Именно това позволява на хората да се справят със стресиращата ситуация – допълнителни ресурси или чрез търсене на външна помощ.
За да достигнат до своите резултати, изследователите създали „условия на умерен стрес“ в лаборатория. Участниците в експеримента трябвало да преминат умствени аритметични тестове и да направят изказване. „Това, което се наблюдава е, че стресът влошава работата на мъжете във всички задачи. Едно от обясненията е, че жените си взаимодействат по-добре с другите, затова и получават външна помощ в стресови ситуации, пише вестник Daily Mail.