Американската асоциация по проблемите със съня са обобщили резултатите от 52 изследвания и смятат, че лека промяна в отношението на родителите може да укроти буйните деца и да ги приспи.
Това включва методи, които приучават децата да се “приспиват сами”, ако се събудят през нощта, както и малки ритуали преди сън, на които децата да се радват и да чакат с нетърпение времето за лягане.
Резултатите, публикувани в списание Слийп, показват, че повече то 80% от децата, преминалите през “тренировките за сън” показват значително подобрение на поведението преди сън.
Най-разпространената, а и най-ефективна “тренировка” може да се струва на някои родители прекалено строга. Става дума за това, детето да се слага да спи в точно определен час и без значение колко плаче и търси внимание, да не се появявате пред него чак до сутринта.
За младите родители това е изключително трудно, защото те са много по-притеснителни от родителите “с опит”. Все пак вие най-добре познавате детето си и ще разберете кога плаче от каприз и кога- от нужда.
По-мекият вариант е да влизате в стаята на плачещото дете на все по-големи и големи интервали. Не си играйте с него, не светвайте лампата, а само се уверете, че всичко е нормално.
“Проблемите със заспиването могат да се предотвратят, но младите родители трябва да получават за това адекватна подкрепа от лекарите”, обяснява д-р Миндъл, ръководител на проекта.
Ключовият момент е да се определи подходящият час за заспиване на детето ви. Нито прекалено рано, когато то все още има енергия да си играе, нито прекалено късно, за да заспи то от умора върху кукленския сервиз.
Създадете ли си ваш ритуал преди сън, като кратка приказка, приспиване на куклата или прибиране на камиончето в гаража, детенцето ви само ще знае, че след това е време за почивка.