Описването на моментното състояние, “изливането на чувства” намалява усещането за тревожност, депресия и подобрява съня.
Освен това повишава работоспособността и представянето в училище, твърди психологът д-р Джейм Пенбейкър от Университета в Тексас.
Според лекарите, лечебните свойства на дневника се дължат на комбинирането между обективното (това, което се е случило) и субективното (начинът, по който сте приели събитията).
Описването на случващото се през деня, както и емоциите, които човек е изпитал, подобряват състоянието на жени, които страдат от депресия или са жертва на изнасилване или домашно насилие.
Дневникът помага и на всички, които изпитват трудности при справянето с ежедневния стрес.
“По време на моята практика съм срещал жени, които обясняват, че дневникът им е бил единственото средство за комуникация, когато не са се чувствали добре”, обяснява д-р Пенбейкър.
Една от участничките в проучването обяснява, че дневникът й е мястото, на което може да изкаже чувствата си и да чуе собствения си глас без да бъде оценявана от околните.
Изливането на насъбралия се гняв, нещастие или ярост освобождава от началното напрежение и дава възможност за трезва преценка на ситуацията.
Почти всички жени, участвали в проучването, обясняват, че в края на писането се чувстват много по-спокойни, мислите им са подредени и често се сещат за най-правилното решение на проблема си още докато пишат.
Натрупването на негативни емоции е вредно за здравето, обясняват специалистите. С времето стресът води до протичането на редица биохимични реакции в мозъка и нервната система, които влошават здравето на целия организъм.
И обратно- искрените разговори и воденето на дневник намаляват напрежението, понижават кръвното налягане и здравето се подобрява.
Ако розовите тефтерчета с катинарче не са ви по вкуса (особено пък на мъжката половина), можете да започнете собствен блог.
В него “здравословно” ще можете да изливате чувствата, преживяното и настроенията си, без да имате нужда от лист, химикалка и уединение.