С възрастта функциите на мозъка се забавят. Понякога стресът идва в повече и може напълно да изключим, претоварени от ежедневните и си задачи. Добрата новина е, че човек може сам да се погрижи и да подобри паметта, концентрацията и като цяло мозъчната си дейност.
Ето и как да го направите:
Говорете си сами
Да си говориш сам, не е съвсем откачено и тъпо. Изследвания показват, че хората, които си говорят сами, са с по-малък риск от развиването на деменция. В действителност, ако си разказват сами истории, може да предотвратите загуба на паметта и да останете фокусирани върху важните неща.
Научете нов език
Да се научите да пишете и да говорите на още един език е изключително полезно и ценно за вас. Това ще подобри концентрацията ви, самочувствието ви и ще намали вероятността от загуба на памет. Освен това по този начин ще подобрите и вокалните си и граматични възможности.
Решавайте пъзели и кръстословици
Когато релаксирате, може да отделите по няколко минути за подобна игра. От нея не само може да научите полезни неща, а и ще направи паметта ви по-силна. Слушайте музика Слушането на музика със здравословна цел се нарича мелотерапия. Изследвания доказват, че слушането на класическа музика подсилва мозъчния капацитет и вербалните умения (най-вече на бебета и тийнейджъри).
Четете няколко книги/вестници/статии едновременно
Може да ви звучи сложно, но това ангажира мозъка и паметта. Опитайте се да помните всяка история и да я разделяте от другите.