IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

5 случая, в които трябва да кажете „не“

23 декември 2015 12 33

Направете го деликатно, за да не развалите отношенията си с околните

Снимка: Outwatch

Снимка: Outwatch

Никой не обича да чува думата „не“, ала казването ѝ на глас също е трудна задача. Ако сте шеф или родител, вероятно често ви се налага да я използвате и вече сте привикнали, но има случаи, в които сякаш се страхувате да откажете нещо на някого, особено ако ви е близък.

„Хората се чувстват виновни, когато казват „не“, защото не искат да развалят връзката си с другия. Една от най-базовите човешки нужди е да бъдеш приет, да имаш социална среда и връзки и да усещаш, че принадлежиш към дадена общност. Според много психолози дилемата дали да откажеш нещо, се крие в това, че в главата си представяме доста по-тежки последствия след отказа, отколкото са в действителност“, твърди д-р Ванеса Бонс, професор по науките в Канадския университет.

„Трябва да се научим да променим настройката в главата си относно съгласяването с всичко. Казвайки „не“, човек може да се фокусира върху целите си“, казва психоложката Сюзън Нюман.

Едно от най-важните неща при отказа е да знаеш как да го „сервираш“. Ако човек е подготвен, той трудно ще се озове в ситуация, в която да бъде принуден от другия да прави неща, които не желае. Практикуването е една добра идея.

Ето и кога е напълно ОК да откажете на хората край вас и как да го направите.

Когато става въпрос за роднините...

Роднините могат да бъдат доста настоятелни и в зависимост от културните и религиозни разбирания в семейството, вероятно често се налага да се съобразявате с тях. Начинът да се справите с настойчивостта им е ако деликатно, но категорично поставите някои ограничения в отношенията ви, за да са наясно какво не трябва да изискват от вас.

Когато става въпрос за половинката...

Отказването да направите нещо за любимия човек може да се окаже доста коварно, защото трябва да го направите по начин, по който да не нараните чувствата му и да не създадете драма, която да развали отношенията ви. За целта започнете отдалече и бавно се аргументирайте без да вкарвате излишни емоции и да повишавате тон.

Важно е другият да разбере доводите ви и да се постави на мястото ви, за да приеме решението ви.

Когато става въпрос за приятелите ви...

Ако някой приятел иска да му дадете пари назаем, вероятно ви възприема като човек, който трудно ще му откаже. Разбира се, че искате да помогнете на приятел, но това невинаги е възможно. „Не съм разорен/а, но в момента не мога да си позволя да ти заема необходимите пари“ е отговор, който може да помогне в такава ситуация и да запази приятелството ви.

Когато става въпрос за децата ви...

Повтарянето на думата „НЕ“ не е толкова възпитателно, колкото си мислите, твърдят психолозите. Според тях отказът трябва да бъде крайна мярка и да се прави спокойно и аргументирано. Дори децата ви да са много малки, не спирайте да им обяснявате защо нещо не може да се направи или да им се купи сега.

Друг вариант да се справите с тях е да отложите желанието им, например „може би утре“. Децата забравят бързо, така че шансът да не поискат отново шоколад за вечеря е голям.

Когато става въпрос за работата...

Да откажете на шефа е риск, който може да рефлектира сериозно върху отношенията и работата ви, затова по-добре не го правете. Вместо да му заявите, че няма да работите извънредно и този уикенд, по-добре седнете заедно и приоритизирайте задачите си. Може да се измъкнете и като направите шефа си част от проекта с претекст, че държите да е наясно с всичко, което правите и че желаете неговото одобрение и насоки. Тъй като той едва ли ще иска да е ангажиран с работа и през уикендите, можете спокойно и вие да почивате.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари