Ех, помните ли пържените филийки на баба, с много мед или сладко? Най-прекрасната закуска на света, спомен от детските години.
В тийнейджърските години (или юношеските, както се казваше преди време) започва едно суетене около външния ни вид, особено при момичетата.
Тогава закуската обикновено се превръща в чаша кафе на крак и 1-2 бисквитки, евентуално.
Няма смисъл да казваме колко е вреден този навик. А вече е доказано, че децата и тийнейджърите, които редовно пропускат закуската, са по-склонни към напълняване. Освен това онези, които си хапват сутрин, обикновено са по-активни физически.
Учени от университета в Минесота, САЩ, изследвали хранителните навици на 2200 деца в продължение на 5 години. В края на проучването те вече били в тийнейджърска възраст.
Изследването показало, че децата, които закусват редовно, имат по-нисък процент телесни мазнини и са по-слаби от връстниците си с нездравословни хранителни навици.Последните повишили теглото си със средно 2,5 килограма за целия период.
Хлапетата си мислят, че пропускайки закуската поглъщат и по-малко количество калории. Учените обаче установили, че те преяждат доста често през остатъка от деня. Освен това са по-склонни към летаргия, тъй като се лишават от сутрешната си доза енергия, и това ги прави мързеливи.
Не малко изследвания вече са показали връзка между липсата на закуска и напълняването. Основното правило при здравословното хранене е честото хапване на малки порции храна. А това е особено важно при децата и тийнейджърите.