Истината е, че всички прекарваме прекалено много време в социалните мрежи, пишем в блогове и качваме снимки до припадък.
Да, забавно е, отпуска, поддържаш връзка с разни хора, които не си виждал от стотици години, можеш да се влюбиш или да се скараш с някого, само там от шоколадите не се пълнее, а изпращането на бутилка вино в десет сутринта не е признак за лош вкус.
Супер, стига да не водеше до пристрастяване и до сериозни проблеми в реалния живот.
Болестта „Фейсбук“ (тук всъщност можете да сложите името и на всеки друг сайт от този сорт) оказва влияние на работата, отношенията ти с реалните приятели и те натоварва психически много повече, отколкото предполагаш.
Даваме ти четири признака, които показват, че отношенията между теб и социалните мрежи са преминали границите на допустимото.
Животът не е само статуси и разговори със снимки с идиотски усмивки. А и да не припомняме за случаи на реално уволнени и разведени хора заради висенето в такива сайтове.
Не спиш, а тагваш
Всяко хоби е ок, докато не започне да се отразява на нормалния ритъм на живот. Ако висиш до два през нощта, за да разглеждаш снимки, да коментираш под чужди настроения и да решаваш скалъпени тестчета, значи положението не е на добре.
Не е хубаво да забравяш себе си.
Осем часа чат
Ако прекарваш повече от час на ден в сайт от този сорт, си сериозно пристрастен.
Лошото е, че никой от нас не може да каже с точност колко време виси вътре, защото всички минаваме „само за малко“.
Опитай се да засечеш реалното време, което си в сайта и ще се изненадаш колко часа от деня ти са отишли за безцелно цъкане по профили.
Връзката ти страда
Да се намериш с бивше гадже от гимназията е много сладък момент. Спомняте си разни стари истории, някой се сеща да качи и снимки от онова време, настава една приятна носталгия, изобщо – да се разплачеш от умиление.
Когато обаче разговорите ти с бившите ти приятели или нови непознати „другарчета“ са за сметка на реалната ти връзка, трябва да се замислиш сериозно.
Ъпдейтваш статус, вместо да работиш
Тук е малко специфично, защото наскоро беше доказано, че надникването в мрежите за социални контакти помагат на служителите да се отпуснат по време на работа и да се съсредоточават по-добре.
Но ако 80% от времето ти в офиса преминава в сайтове за общуване, вместо в реалната ти работа, едва ли останалите 20% ти стигат, за да се наработиш както трябва.
Естествено, няма да те караме да се отказваш напълно от социалните мрежи, само ще ти дадем няколко съвета как да намалиш влиянието им върху реалния ти живот, така че все пак да има за какво да пишеш в статуса.
Как кога - съвсем скоро, пак тук.