IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Различно талантливи. И един малък Моцарт

8 октомври 2009 12 13

Ако оставим децата си да развият природните си дарби, могат да станат чудеса

Когато го обичат, децата го правят съвършено Снимка: Dreamstime

Когато го обичат, децата го правят съвършено Снимка: Dreamstime

Всички родители тайно се надяват точно техните хлапета да се окажат суперталантливи, надарени с удивителни способности или поне факири по математика.

Е да, но както всички знаем „Насила хубост не става“.

На никое дете не би му било приятно, ако родителите му, под въздействието на болни амбиции, го записват на всевъзможни кръжоци по солфеж и цигулка, когато голямата му страст е да рита топката, например.

От друга страна, ако оставим деца си необезпокоявани да развият природните си таланти, могат да станат чудеса – точно каквато е историята на 10-годишния Шеймс Томас от Великобритания, когото са обявили за новия Моцарт.

Шейн взима уроци по пиано едва от четири месеца и свири само по четири часа седмично, но напредва феноменално бързо и вече композира класическа музика наум.

Момчето за пръв път седнало пред пианото на 7 години и почти веднага засвирило по слух.

Пред "Дейли телеграф" Шеймс разказал: "Когато бях на три години, казах на тати, че мога да свиря на
пиано, но никой не ми обърна внимание. Когато съм в клас, мога да слушам какво говори учителката и в същото време да съчинявам мелодии в главата си.

Запомням ги и вкъщи ги изсвирвам на пианото, а баща ми ги записва. Когато порасна, искам да композирам музика за пиано".

Шейн споделя, че няма любим музикален стил, защото харесва всички стилове и казва, че му е лесно да свири на пиано и изобщо не се притеснява пред публика.

Преподавателят му Ричард Гофин -Лекар го сравнява с Волфганг Амадеус Моцарт.

Той казва: "Шейн е уникален. Той дава нов смисъл на думата надареност. Може да звучи претенциозно, че го сравнявам с Моцарт, но ако човек го чуе как свири, ще разбере, че сравнението е основателно".

Изводът е прост: децата са различни от родителите, затова нека ги оставим да разперят крила и да покажат своите възможности.

Защото всеки е уникален и няма нещо такова като „посредствени деца“:  бас държим, че на Шеймс математиката не му е любима.

КоментариКоментари

Sunnny ( преди 15 години )
Олее,е снимката е страшна хахахахаха супер! :))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар