IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Малка еко-система, в банята

23 март 2010 15 03

Пренасяме се в банята, носеща странното име Phyto-purification bathroom, която пречиства използваната вода

Зелено и прекрасно. И помага на природата. Снимки: HB

Зелено и прекрасно. И помага на природата. Снимки: HB

Екомислието трябва да бъде част от мисленето на всеки човек. А ако все още не сме се научили да бъдем "зелени", никога не е късно да започнем.

Особено в този случай, известната фраза "по-добре късно, отколкото никога", е абсолютно валидна. По-добре късно да осъзнаеш какво причиняваш директно или индиректно на околната среда, отколкото никога. Нали така?

Затова сме щастливи всеки път, когато попаднем на "зелено" дизайнерско изобретение, чиято цел, освен екологична, е и чисто естетическа.

Пренасяме се в банята, носеща странното име Phyto-purification bathroom, или Фито-пречиствателна баня. Дизайнер е Jun Yasumoto.

Това е една особено любопитна концепция за баня, която е изградена на приципа на филтрирането, като по този начин се превръща в малка еко-система... в собствения ви дом.

Нейната крайна цел е да рециклира и регенерира използваната в банята вода, благодарение на органичния си произход. Използваните растения са тръстика, воден хиацинт и водна леща.

Както добре знаете, на много места в света съществува проблема с недостига на питейна вода, а подобни системи, които предоставят възможността за рециклирането на водата, са идеално алтернативно решение.

Ето как действа системата, накратко:

Тръстиката е посадена в пръст, която филтрира по-големите частици. Корените на тръстиката съдържат различни бактерии, които разграждат тези частици и ги подготвят за абсорбация от растенията.

Водният хиацинт обработва чрез корените си някои от пренесените водни частици. Водната леща, от своя страна, се свързва с останалите водни микроорганизми, за да довърши процеса на филтриране.

След това, филтър от активен въглен спира последните микрочастици. И водата отново е чиста.

Звучи сложно и дано не сме ви объркали съвсем. Накрая остана само да си представим какво удоволствие ще изпитаме, ако се къпем сред зелени стръкове, вместо зад гумена завеса.

Влезте в галерията и вижте отблизо.

КоментариКоментари

olivka ( преди 15 години )
Може и да си отгледаме жабче в банята...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
whow! ( преди 15 години )
Не мисля че проблемът е само ексхибиционизма, а и липсата на пространство като цяло. Никой не иска баня с размерите на спалня в апартамента си. В еднофамилна къщичка с удоволствие бих си направила голяма осветена баня с прозорец и бих си сложила това чудо. А що се отнася за водата, със сигурност не се пие, но може да си я прекараш към тоалентоно казанче например. Идеята си е супер, но вероятно доста скъпа.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
namonaraqnaq ( преди 15 години )
Може да се постигне, на мен много ми допада идеята, но пък от опита ми с гледането (погубването) на цветя съм леко скептична. Иначе не пречи банята да е светла и непрозрачна едновременно. Има стъкла, които не са прозрачни, матови са или са на фигурки, тогава се забелязват само силуети и толкова.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Avin ( преди 15 години )
..а аз изобщо не обичам треволяци, саксии и всякакви зелении в банята..:)))) ще изчакам докато съвсеееем се развие технологията за преработване на водата и да няма нужда от малка джунгла вкъщи!:))))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
cosmic_vessy ( преди 15 години )
Обаче е готино, все едно се къпеш в някое езерце на открито.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
dirty_vegas ( преди 15 години )
то това е бъдещето, подобни идеи имам предвид.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Sunnny ( преди 15 години )
Те тези идеи са авангардни от където и да ги гледаш. Изглежда красивообаче с тия зелении :)))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
pyceHka ( преди 15 години )
Не съм убедена, че така рециклираната вода ще става за пиене после :) Но, да кажем, за дейности като поливане - ок.Това е приложимо в дооста добре осветени бани, с големи прозорци, а не просто отворче за вентилация. А това почти не се среща, защото българина не си пада ексхибиционист и си пази личното пространство. Тогава тези растения ще клюмнат бързо, бързо :)Подобни идеи определено са интересни, но си остават екзотика все още, поне за нашата реалност :))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар