„Година 101: Новият век на българското кино“ през погледа на Росен Йорданов може да видим във Vivacom Art Hall.
Откриването на изложбата плакат е на 15 януари от 19.00 ч. Авторът предлага модерен поглед към вечните филми от близкото ни минало с оригинални плакати, вдъхновени от старите незабравими филми.
Изложбата дава съвременна интерпретация на шедьоври от съкровищницата на киното, с които са израснали няколко поколения българи – „Опасен чар“, „Оркестър без име“, „Преброяване на дивите зайци“, „Вилна зона“, „Господин за един ден“ и още 20 класически заглавия, адаптирани през модерните технологии и възприятия, които пренасят въздействието и посланията им в новия век на българското кино.
„Исках да покажа моята гледна точка, емоцията, запазила се толкова години. Като зрител, когото тези филми са забавлявали, докоснали са емоционално, и в крайна сметка – са повлияли на светогледа ми“, споделя авторът.
Художник и графичен дизайнер на много музикални проекти, сред които „Естрада“ на Добрин Векилов – Дони и първите албуми на Владимир Ампов – Графа, през последните години Росен Йорданов работи с различни режисьори по плакатите за филмите им.
Сред тях са „Съдилището“, „Съвместимост“, „Другият“ на Стефан Командарев и „През сълзи“ на Станимир Трифонов.
Росен Йорданов е дизайнер и художник и на проектите „На границата“ (сериал по разказите на Йордан Йовков, излъчен по БНТ), „Часовникът на Брежнев“, „Сънувах Европа“ и други.
Изложбата „Година 101: Новият век на българското кино“ ще бъде представена от проф. Станислав Семерджиев – ректор на НАТФИЗ, изпълнителен директор на Световната асоциация на филмовите и телевизионни висши училища (CILECT) и председател на Българската асоциация на филмовите, телевизионните и радиосценаристите. Очаква се да присъстват много от актьорите, сценаристите и режисьорите на филмите, вдъхновили проекта.
Експозицията ще продължи до края на януари и ще бъде придружена от прожекции на филми, попаднали в селекцията на автора. Предвидена е и дискусия за бъдещето на родното кино.