IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Библията на актьорите излиза на български език

10 март 2016 10 30

„За техниката на актьора“ разказва Михаил Чехов

Снимка: ИК "Изток-Запад"

Снимка: ИК "Изток-Запад"

Една от най-важните книги за актьорите излиза у нас. Неин автор е Михаил Чехов – именит театрален деец, учител на поколения артисти по целия свят. Благодарение на него, идеите на Станиславски намират продължение в работата на стотици и хиляди артисти, които и вчера, и днес са украшение на американското кино и театър.

Може да намерим у нас „За техниката на актьора“ в превод на проф. Владимир Игнатовски, а автор на корицата е Десислава Игнатова.

В книгата „За техниката на актьора“ Чехов предлага цяла поредица от много полезни на практика упражнения за развиване на вниманието, на фантазията и на въображението, за създаването на т. нар. психологичен жест, който доближава актьора до същността на изпълнявания герой, и подходящи начини за репетиране...

Самият автор нарича „метод“ своята интерпретация на системата на Станиславски. Както пише проф. Игнатовски в следговора на българското издание, Михаил Чехов „помага на стотици и хиляди артисти, които и вчера, и днес са украшение на американското кино и театър, и които се кълнат, че успехът и кариерата си дължат на „Метода“. Михаил Чехов (1891–1955) е сред най-големите фигури на световната театрална сцена.

Роден в семейство свързано с театъра – той е племенник на големия руски писател и драматург А. П. Чехов, – Михаил още съвсем млад е привлечен от сцената. На шестнадесет години постъпва в театрална школа, на седемнадесет е приет в трупата на театър „Суворин“ в Петербург, а впоследствие постъпва в Московския художествен театър.

В Москва младият актьор е забелязан и оценен от самия К. С. Станиславски и започва неговият път към световната сцена. Чехов притежава невероятен талант и Станиславски го прави ръководител на новосъздадения театър „МХАТ 2“, където разгръща дарованието си на артист, режисьор, администратор и педагог. За съжаление работата му е неоценена от новата политическа система и през 1926 г. Чехов подава оставка и заминава за чужбина. Следват поредица от незабравими роли на сцените в Германия, Франция, Литва, Латвия... През 1939 г. театралът е в Съединените американски щати, където създава „Чехов Плейърс“ и гастролира с голям успех из цялата страна.

Театралният деец винаги е смятал работата с младите от изключително значение. Чехов се занимава с преподавателска работа и организира курсове за млади артисти (тези курсове е посещавала и Мерилин Монро), основани на развитата и обогатена система на Станиславски. Настоящата книга е единственият текст, който Михаил Чехов е написал собственоръчно и на родния си език.

Автор - снимка
Автор на статията:
Петя Славова

КоментариКоментари