На 25 юни ни предстои да се потопим в пъстрия свят на Фестивал на цветовете, който ще се състои в София. Както и на миналите издания, ще има много забавни игри, арт базар и готин саунд подсигурен от участниците тази година – Ъпсурт, The Top Stoppers и новото музикално откритие Dia.
За всички, които обичат рисуването с къна и искат да се сдобият с професионален бодиарт, Стела Христова-Сачи – собственик на „Ателие по рисуване с къна, кулинария, красота и женственост“, ще се погрижи да останат доволни. Тя практикува мехенди – древното изкуство за декориране на телата с къна от много години и споделя с нас полезна информация за средствата, които се прилагат в рисуването.
„Бяла къна, черна къна, истинска къна... Все по-често получавам запитване от клиенти дали рисувам с бяла или черна къна. Макар отговорът ми понякога да ги разочарова, той отговаря на личната ми философия по отношение на това изкуство. Естествената къна е предпочитаният от мен материал за работа. Пастата за рисуване се получава от изсушените и смлени листа на растението LawsoniaInermis, известно в Индия като мендхика, а в арабския свят като хенна. Натуралната къна оставя кафеникаво-червеникав отпечатък на кожата и се задържа около една-две седмици. Естествените масла на къната подхранват кожата и я заздравяват, успокояват нервната система, пречистват кръвта и регулират цикъла. Това са само някои от ефектите на натуралната къна в подкрепа на нейното приложение“, казва Стела.
Бяла и черна къна няма. Да, правилно сте прочели. Макар и много марки или студия да предлагат този продукт, често става дума за опасни за здравето тушове и бои. Един от най-опасните продукти са т. нар. черни къни за бодиарт, съставени от синтетична боя за коса, съдържаща para-phenylendiamine (PPD). Този тип продукти могат да причинят алергии, натравяния и да оставят траен белег върху кожата, казва специалистът.
В древността черната къна се получавала като към сместа от естествена къна и масла се добави прах от растението индиго. Цветът на дизайна достига почти до тъмнокафяв, дори черен цвят. Разбира се, всяко правило си има изключения. Например, индийската марка Golecha e разработила клинично тествани „цветни къни“, безвредни за кожата. Друг пример е гуруто в рисуването с къна на запад: Катрин Картрайт-Джонс, която е развила собствени техники и серия от продукти за цветен бодиарт.
Що се отнася до бялата къна, тя е три основни вида: боя за кожа, лепило или брокат. Основно техниката представлява изрисуване на дизайна с козметично прозрачно лепило и посипването му с бял брокат.
Други марки предлагат продукт на основата на лепило за протези – продуктът засъхва релефно и подобно на гума върху кожата. Рисунката може да остане бяла или да се украси с брокат. Задържа се до две седмици, защото е водоустойчива. Трети продукти представляват временна боя за кожа, която се измива при първото намокряне. Предимството на белите дизайни е, че се открояват прекрасно на по-тъмна кожа, пасват на сватбена рокля или на летен загар.
Каквото и да изберете, убедете се, че сте наясно със съдържанието на продукта, с който ще декорират кожата ви. Ако имате и най-малки съмнения, изберете класиката – ароматната и полезна натурална къна, съветва Сачи.