„Креативността" не е учебна дисциплина, а ни е страшно необходима в живота. Ето няколко правила, с които можем да подобрим творческата си нагласа.
1. Вярвайте в своята творческа енергия!
Всеки от нас е творец. Единствената разлика е, че едни го осъзнават, други – не. Успешните в творчески аспект хора, вярват в своята креативност и обратно - тези, които не вярват – губят творческата си мисъл, без дори да подозират!
2. Упражнявайте креативността си!
Не се страхувайте да споделяте и най-щурите си идеи. Не слагайте граници на мислите си, дори да сте сигурни, че ще има куп желаещи да оборят тезите ви. Често идеите, които ни хрумват не са много удачни, но това не значи, че трябва да спрем да се стараем. Томас Едисън е умувал върху 3 хиляди различни идеи за електричеството преди да открие най-точната!
3. Не щадете мозъка си!
Мозъкът ни не е компютър и няма да прегрее. Той е достатъчно динамична система, която колкото повече използваме, толкова по-съвършена става.
4. Няма един верен отговор!
Аристотел е казал: „отговорът е или А, или не е А. Не може да е и двете!" Това черно-бяло мислене не е за вас, ако искате да сте креативни. В крайна сметка между черното и бялото има хиляди други нюанси. Когато създаваме нови идеи не трябва тутакси да ги отхвърляме, ако ни се сторят нелогични. Това, което убива творческото мислене най-често е автоцензурата.
5. Не забравяйте първото си хрумване!
Често то е най-доброто. Затова най-правилното решение е да си записвате всичко, което ви хрумне по дадена тема или по разрешаването на даден казус.
6. Не се плашете от негативността!
Конфронтацията е нещо, което не трябва да ви притеснява, ако работите творческа професия. Доста от най-добрите идеи в света, първоначално са били тотално отхвърлени от публиката.
7. Доверете се на инстинкта си!
Не се оставяйте да ви обезкуражават! Знаете ли, че Алберт Айнщайн е бил изключван от училище, родителите на Бетовен го считали за ограничен, Дарвин се е смятал за неудачник, а Уолт Дисни е бил уволнен от първата си работа във вестник поради "липса на въображение"?!
8. Не се плашете от провала!
Колкото повече опитвате да направите нещо, толкова по-близко сте до успеха, а не до провала. Винаги си задавайте въпросите: "Какво научих от грешката си? Има ли нещо, което ми убягва?" Безгрешни хора – няма, страхливи - има!
9. Мислете неконвенционално!
Често световните гении не са мислили логично или аналитично. Провокирайте нестандартното си мислене, като търсите нови, различни начини да се фокусирате върху проблемите. Алберт Айнщайн е казал: „Въображението е по-важно от знанието. Знанието има лимити, докато въображението – няма!."
10. Креативността е парадоксална, примирете се!
За да твори, човек трябва да има познания, но и да ги забравя от време на време. Трябва да вижда неочаквани връзки между нещата, но да е с всичкия си. Трябва да работи усърдно, но да намери време и за бездействие. Трябва да създава много идеи, и да се примири, че повечето от тях ще са безполезни. Трябва да копнее за успех, но и да приема провала!