IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Шефът обира похвалите за вашата работа

30 август 2012 10 40

Не само колегите, но и шефът може да ви скрои този номер

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

В ситуация, в която шефът си присвоява заслугите на свой подчинен, повечето потърпевши са склонни да си замълчат и да се направят, че това не се е случвало.

Едните се оправдават с факта, че това е техният работодател и няма как да се опълчат срещу него, а според другите - така трябва да бъде в името на просперитета на фирмата.

Има два вида ситуации, с които е възможно да се сблъскате. Ето кои са те и как трябва да постъпите при всяка една от тях:

1. Нов или неопитен шеф

Единият вид ситуация може да е, когато шефът е нов или неопитен. Тези работодатели все още нямат достатъчно опит за ръководене на хора и не осъзнават важността на отчитането на постиженията. Другото обяснение на подобна ситуация е, че неопитните или новите шефове са стресирани и притеснени за своето място и се опитват да си припишат всички заслуги, за да изкарат себе си много способни в очите на по-висшестоящите.

Как трябва да реагирате вие?

- Говорете директно с шефа си.

- Разберете какво точно се е случило. Постарайте се шефът ви да разбере, че сте неприятно изненадани, че вашето име не е включено в списъка на хората, допринесли за даден успешен проект например. А след това го помолете да ви обясни защо това се е случило.

- Препотвърдете вашата подкрепа и вашите очаквания. Кажете на шефа си, че винаги ще правите всичко по силите си, за да го подкрепяте, но следващия път той трябва да отдаде дължимото признание на другите хора. Кажете това с усмивка на лицето, за да не изглежда като заплаха.

Ако действията на шефа ви са от невнимание или недоглеждане, тогава просто следете това да не се случва отново в бъдеще. Ако обаче шефът ви умишлено е присвоил вашите заслуги, покажете му деликатно, но без да оставяте съмнения, че знаете какво е намислил.

2. Умишлена постъпка на шефа

В тази ситуация имате няколко варианта за справяне с проблема. Може да говорите директно с шефа си, да говорите с мениджъра на шефа си или с някого от човешки ресурси. Когато говорим за умишлена постъпка на работодателя, обикновено той разчита, че подчиненият няма да направи и каже нищо.

Как трябва да реагирате вие?

- Документирайте положението – използвайте всички възможни документи, които доказват, че работата, за която шефът ви получава похвали, всъщност е ваша. Направете няколко копия и ги съхранявайте на сигурно място.

- Говорете директно с шефа си. Запазете спокойствие, но не отстъпвайте.

- Обърнете се към HR-отдела, ако е необходимо. Ако мислите, че въпреки разговора ви с шефа, той няма да си признае и да оправи нещата, обърнете се към човешки ресурси.

Справянето с „кражба“ от шеф е в пъти по-изтощително в емоционален и психически аспект, отколкото справянето с „кражба“ от колега. Запомнете, че, за да се справите с подобрен проблем, трябва да подходите спокойно, сдържано, логично и с висок професионализъм. Балансът на силите винаги ще е в полза на шефа, така че преди да действате, помислете добре и обмислете внимателно стратегията си.

Ако вашият избор е да оставите нещата така и да не предприемате нищо, бъдете подготвени, че с времето нещата ще се влошават, а няма да се подобряват. Така че си помислете добре дали бихте приели това неетично поведение от страна на шефа ви. Колкото и да е трудно понякога, трябва да защитавате вашите идеи и вашия труд.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари