Въпреки кризата много хора, специалисти в дадена област, продължават да напускат работните си места, в търсене на по-добри условия и заплащане.
Ако и вие сте сред тях, ако сте работили в продължение на доста години за една компания и мислите, че ви е време за промяна, не се страхувайте, а действайте. Особено, ако имате под-добра оферта за пост и заплата, дори и тя да идва от конкурентна на вашата компания.
Все пак какво да направите, че шефа и колегите ви да не ви помислят за предател и да ви намразят до гроб?
Ето ви и няколко съвета, които ще ви помогнат да напусне работа и въпреки това да запазите добрите си отношения с бившите си шефове и колеги:
- Преди да подадете молбата за напускате разкажете на своя работодател точно как се чувствате като му спестите критиките. Може той и компанията да ви направят привлекателна контра-оферта.
- Гневът е задължителен. Той ще бъде първата реакция на вашия шеф, особено, ако не е очаквал да го предадете точно в този момент. Тази емоция, сама по себе си, е достатъчно лоша, но тя е свързана най-вече с объркването за това как екипът ще се приспособи към вашата липса и едва ли е лична неприязън.
- Прочетете си трудовия договор и всички други документи, които сте подписали при назначаването си. Те биха могли да включват задължения за конфиденциалност или клауза да не работите за конкурентна фирма в бъдеще и т.н. Ако е така уверете своя досегашен работодател, че нямате намерения да изнасяте фирмени тайни и ли да му крадете клиентите.
- Консултирайте се с адвокат. Той ще ви изясни вашите права и задължения към бившия ви работодател и като цяло ще ви успокои да действате на спокойствие като ви очертае правилните ходове.
- Използвайте за контакти с новия работодател само личната си поща и личния си мобилен телефон. Дръжте плановете си поверителни, особено по отношение на настоящите си колеги. Не пишете автобиографията си по време на работа, дори и в обедната почивка.
- Планирайте да дадете предизвестието си навреме. Не го правете в последния момент, след като ви подпишат молбата за отпуската, например. Така шефът ви ще има време да ви намери заместник и работата да не пострада.
- Бъдете дискретни пред колегите си дори и да сте в близки, приятелски отношения с някои от тях. Кажете им когато всичко е сигурно. Изпратете им имейли, в които им обяснете колко ще ви е мъчно за тях и колко много сте ги ценили.
- Бъдете подготвени, директни и учтиви докато говорите с вашия пряк ръководител за оставката. Повечето мениджъри са изключително заети и ще оценят вашия директен подход.
- Подчертайте всичко положително, което ще ви остане от досегашната фирма. По-добре не критикувате управлението на фирмата, след като вече така или иначе сте взели решение да я напуснете. Кажете нещо дипломатично от сорта на: „Все пак оценявам цялостното си преживяване тук като нещо положително, но искам да се впусна в нови предизвикателства."
- Накрая стиснете ръката на шефа и му се усмихнете. Дори да не го обичате, така ще се сбогувате с него с класа. Нищо не се знае, един ден пътищата ви пак могат да се кръстосат. Не го превръщайте в свой враг!