Хората, които имат близки приятелства с шефовете си, са два пъти по-удовлетворени от работата си, сочат данните от проучване на „Gallup". Така че, идеята ваш близък приятел да ви наеме на работа или да ви помогне да започнете работа във фирмата, в която и той работи, си е една привлекателна перспектива.
Все пак и тази конфигурация си има своите възможни капани. Ако искате да запазите доброто си приятелство с човека, който вече ви е шеф, следвайте тези съвети:
1. Отделете отношенията в личния си живот от служебните
Без значение колко е изкушаващо, избягвайте да говорите за работа, когато сте с вашия приятел-шеф далеч от офиса. В противен случай, постепенно може да „облъчите" личните си отношения с проблемите в службата. Това правило звучи шизофренично и наистина ще ви бъде трудно да не преливате от темите за децата и жената към темата за неприятния колега, който не си върши работата. Опитайте се обаче да го спазвате, защото в един момент вашият приятел може да започне да ви отбягва, ако редовно го стресирате със служебни дела извън работно време.
2. Бъдете внимателни какво и за кого коментирате пред него
Не превръщайте вашият шеф-приятел в изповедалня за всичките ви проблеми в офиса. Лоша идея е да се държите и като негов таен агент сред колегите, който му докладва всичко, което се случва на по-ниските етажи във фирмата. Ако вие предизвикате няколко „служебни разследвания", скоро ще станете известен като интригантът-връзкар на компанията. Все някого това ваше поведение може да доведе до конфликт на интереси.
3. Уважавайте неговите по-големи отговорности
Може да сте най-добри приятели извън пределите на офиса, но в него той е ваш шеф и вероятно има доста повече отговорности и времето му е доста по-ангажирано. Това може да повлияе на динамиката на вашите отношения, които в реалния живот са равни, но в бизнессредата са различни.
4. Бъдете внимателни какво коментирате пред колегите си
Няма да е много добра идея, ако седнете да разказвате на колегите си, че сте бил на риба с шефа, че следващия уикенд сте поканен на гости в дома му, че жените ви ходят заедно на фризьор и т.н. Предизвиквайки завистта на другите, е сигурен начин да си създадете врагове и дори да сте перфектен служител всички ще смятат, че повишението ви се дължи на близките ви отношения с шефа.
5. Същите правила важат и за вас
Много хора погрешно смятат, че ако шефът им е приятел, те могат да се измъкват от някои отговорности или да се поддават на изкушението някой път да проспиват работния ден. Много е важно да си вършите работата усилено дори и шефът ви да ви е роднина. Може би той също има шефове над главата си и ако системно започнете да се отпускате, той няма да има мотив, с който да ви защити пред тях.
6. Дръжте ревността далеч
Дори да сте супер приятели с шефа си, вероятно понякога ще му завиждате затова, че е успял да се издигне повече от вас. Важно е да си го признаете и да се опитате да го преодолеете. Радвайте се за неговите успехи и се фокусирайте върху собствената си кариера. Ревността и завистта могат да навредят не само на личните ви отношения, но и на бизнеса.
7. Бъдете готов да откриете неговото ново лице
Ако започнете да работите за ваш дългогодишен приятел може скоро да установите, че той е доста различен като шеф. Може би ще разберете неща за него, които никога не сте знаел преди или ще видите негови черти от характера, които няма да ви допаднат много. Бъдете готов за това.
8. Дръжте се професионално
Стремете се винаги да сте обективен и спокоен, ако се наложи да влезете в конфронтация с вашия приятел-шеф по работни дела. Трябва да се научите да спорите и дори, ако се налага, да се карате в офиса без това да застрашава приятелството ви в личния живот. Фокусирайте се върху крайния резултат и бъдете справедлив по въпросите за оценката на работата. Ако нещо в нея куца заради вашия шеф – опитайте се да му изтъкнете проблемите, като се стараете да не го обиждате.