IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Обучение на нов служител - труден тест за нервната ви система

24 октомври 2012 13 15

Как да запазите хладнокръвие докато въвеждате новопостъпилия колега в работата

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Да обучавате новопостъпил служител е като да лансирате на пазара нова марка храна. В общи линии е доста досадно и неблагодарно задължение, освен ако човекът няма да работи като ваш личен асистент в последствие.

Ако обаче въпросният нов колега ви е равнопоставен конкурент, ако взима заплата подобна на вашата и на всичкото отгоре вие трябва да му разкривате фирмения ноу-хау, като в същия момент трябва да намирате време и за собствените си задължения, всичко това няма как да не ви подейства изнервящо.

Ето няколко съвета, как да запазите самообладанието и усмивката си и да не превръщате новия колега във ваш враг:

1. Разберете, че лицето, пред вас най-вероятно е кълбо от нерви скрито зад маска от самообладание. Бъдете сигурни, че той/тя се опитва да събере максимално информация, за минимално кратко време, но всеки си има свои собствени темпове. Ако и вие му дишате нервно във врата само ще усложните ситуацията и няма да му бъдете особено полезен.

2. Ако знаете, че ще трябва да обучавате нов човек, сe подгответе предварително. Може една вечер да се потрудите да му напишете в писмен вид различните схеми на рабата в службата ви. Това може и да ви спести време в обяснения или най-малкото той ще се е запознал с нещата преди да започнете да му обяснявате и ще изглежда по-подготвен.

3. От самото начало приемете, че човекът пред вас никога не е работил подобна работа преди (ако е така). По този начин очакванията ви ще са нулеви и няма да се изнервяте на всеки негов въпрос. Може новият служител да се окаже частично квалифициран и тогава, ако очакванията ви са били нулеви, ще имате повод за радост.

4. Ако е възможно, изберете да започнете обучението на новия служител в ден, в който не сте претрупан от много други служебни ангажименти. Няма да ви е много лесно да предавате знанията си, когато бързате за среща с шефа или за важно съвещание на отдела.

5. Не забравяйте, че хората възприемат по различен начин и с индивидуално темпо. Ако един човек може да ви разбере само от няколко инструкции, за друг може да ви се наложи да обяснявате нещата в най-малък детайл и то на няколко пъти. Бъдете готов да повторите обясненията толкова пъти, колкото е необходимо.

6. Новите служители са склонни да правят грешки. Бъдете готов за тях и не ги съдете прекалено сурово.

7. Поставете се на мястото на новопостъпилия колега или си припомнете времето, когато и вие сте бил такъв. Спомнете си какъв стрес ви е причинявала и най-простата работа като използването на служебния принтер, например. Дайте му време и той/тя ще се адаптира в офис средата.

8. Дайте си почивка, ако е необходимо. Ако вече сте на ръба на нервна криза, заради трудната комуникация с новия колега, дайте си почивка от обучението му. Това време ще ви даде шанс да се поуспокоите и да реорганизирате подхода си към него, ако виждате че нещата не вървят добре. Все пак дръжте стажанта под око, ако носите отговорност за действията му.

9. Ако е възможно прехвърлете и на други колеги част от обучението на новодошлия. Все ще се намери някой ентусиаст с добро сърце, който да ви помогне в мисията и да обясни нещата на стажанта, така че най-накрая да ги разбере.

10. Припомнете си своите колеги, които са прекарали часове, за да ви обучават навремето. Ако те се бяха отказали от вас, днес дали щяхте да сте в позицията да обучавате новия персонал? Бъдете широкоскроени, но все пак, ако след известно време се убедите, че от въпросния нов колега няма да излезе кадърен служител – споделете тактично мнението си с някой от шефовете.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Някой си ( преди 12 години )
Преди всичко опитайте се да разберете новия или новата чий човек е и защо е тук?Имайте поне психическата готовност ,че това същество което днес дори не може да намери само тоалетната утре може да ви е шеф и да се прави ,че ви учи на неща които още не са му напълно ясни но вие сте го учили.Още по -лошо е ако го подготвят за да ви седне на мястото а вие след като сте го обучили да ви шитнат.Точно така правят със специалистите без връзки когато се появи силен връзкар.Може всичко след това да тръгне зле но разбира се ще нарочат пак някой без връзки.Цялата ни икономика ,държавен апарат и всевъзможни структури са на този хал заради тази болест връзкарството.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар