Всеки иска висока заплата, но малко са работодателите, които са готови да я предложат в тези трудни времена. И все пак, когато става въпрос за интервю за работа, въпросите за очакванията за заплатата са задължителни.
В този момент на преговори е много важно да реагирате адекватно, за да не получите по-малко от очакваното. Ако искате да получите повече пари, избирайте внимателно думите си.
Тези съвети ще ви помогнат контролът за бъдещото ви възнаграждение да остане във вашите ръце, доколкото това е възможно.
1. Как да отговорите на въпроса каква заплата очаквате.
По принцип ви съветваме да не казвате конкретна сума преди другата страна да ви предложи такава. Вярно е, че като мълчите по тази тема рискувате работодателят да ви подцени и да ви предложи по-малко пари, но от друга страна е хубаво предварително да знаете какъв е възможният обхват на бъдещата ви заплата, за да не направите грешката да поискате по-малко пари, отколкото са готови да ви дадат.
Ако попълвате документи и има въпрос за очаквана заплата, напишете че искате тя да е съобразена с вашия опит или „по договаряне".
2. Как да отговорите на въпроса каква заплата сте получавал досега.
Отговаряйте внимателно тук. Ако новата ви работа не е напълно в съответствие с уменията ви, не можете да очаквате същото заплащане или по-високо. Текущата ви заплата не е добра отправна точка, затова какво трябва да печелите на бъдещата си позиция. Отговорете, че това, което сте взимал не е важно, а е по-важно дали имате или не уменията за новото място (особено, ако сте бил нископлатен).
Ако работодателите смятат, че имате необходимите качества те би трябвало да ви оценят справедливо. Така ще покажете, че имате самочувствие за способностите си.
3. Кой трябва да изрече сумата пръв?
Всеки работодател има диапазон на заплатата за всяка позиция, който обаче, вие няма как да знаете (освен ако нямате вътрешен информатор). Затова работодателите се опитват да изкопчат първи информация от кандидата какви са неговите очаквания.
Ако той е скромен и каже ниско число работодателят ще се възползва. След като започне работа, той може и да разбере, че някой, който работи на същата позиция, взима доста повече пари, но вече ще е изпуснал своя шанс за преговори. Ето още една причина да разберете какъв е диапазонът на заплатата преди да поискате конкретна сума.
Ако този диапазон е под това, което искате, заявете честно, че очаквате поне 10% или 20% по-висока заплата.
4. Какво да направите, ако наистина ви притиснат да посочите число?
Посочете диапазон, който отразява сумата, която наистина искате да взимате и смятате, че е честна спрямо уменията ви. Не забравяйте, че работодателят винаги ще гледа в долния край на вашия обхват, така че не казвайте между 700 и 1000 лева, защото ще получите 700. Започнете от второто число.
5. Подгответе се за интервюто, като си направите известни прочувания за фирмата и заплатите в бранша.
Опитайте се да разберете повече за заплатите в дружеството, в което ще кандидатствате или в подобни на него фирми. Потърсете информация в професионалните издания и в Интернет.
6. В никакъв случай не подавайте грешна информация.
Винаги има вероятност новият ви работодател да реши да се свърже със стария ви и да провери вашата предишна заплата. Затова не лъжете на интервюто за нея. Ако новият работодател започва да ви „извива ръцете" и да показва недоверие още от самото начало, замислете се какво ли ще бъде за в бъдеще. В крайна сметка на интервюто и той трябва да ви ухажва и да се опитва да ви впечатли, както вие него. Заплатата си е заплата, но всеки човек има нужда и от добро отношение.