IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да говорите за пари на интервю за работа

15 декември 2012 10 30

И как да се справите с неудобните въпроси?

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Всеки иска висока заплата, но малко са работодателите, които са готови да я предложат в тези трудни времена. И все пак, когато става въпрос за интервю за работа, въпросите за очакванията за заплатата са задължителни.

В този момент на преговори е много важно да реагирате адекватно, за да не получите по-малко от очакваното. Ако искате да получите повече пари, избирайте внимателно думите си.

Тези съвети ще ви помогнат контролът за бъдещото ви възнаграждение да остане във вашите ръце, доколкото това е възможно.

1. Как да отговорите на въпроса каква заплата очаквате.

По принцип ви съветваме да не казвате конкретна сума преди другата страна да ви предложи такава. Вярно е, че като мълчите по тази тема рискувате работодателят да ви подцени и да ви предложи по-малко пари, но от друга страна е хубаво предварително да знаете какъв е възможният обхват на бъдещата ви заплата, за да не направите грешката да поискате по-малко пари, отколкото са готови да ви дадат.

Ако попълвате документи и има въпрос за очаквана заплата, напишете че искате тя да е съобразена с вашия опит или „по договаряне".

2. Как да отговорите на въпроса каква заплата сте получавал досега.

Отговаряйте внимателно тук. Ако новата ви работа не е напълно в съответствие с уменията ви, не можете да очаквате същото заплащане или по-високо. Текущата ви заплата не е добра отправна точка, затова какво трябва да печелите на бъдещата си позиция. Отговорете, че това, което сте взимал не е важно, а е по-важно дали имате или не уменията за новото място (особено, ако сте бил нископлатен).

Ако работодателите смятат, че имате необходимите качества те би трябвало да ви оценят справедливо. Така ще покажете, че имате самочувствие за способностите си.

3. Кой трябва да изрече сумата  пръв?

Всеки работодател има диапазон на заплатата за всяка позиция, който обаче, вие няма как да знаете (освен ако нямате вътрешен информатор). Затова работодателите се опитват да изкопчат първи информация от кандидата какви са неговите очаквания.

Ако той е скромен и каже ниско число работодателят ще се възползва. След като започне работа, той може и да разбере, че някой, който работи на същата позиция, взима доста повече пари, но вече ще е изпуснал своя шанс за преговори. Ето още една причина да разберете какъв е диапазонът на заплатата преди да поискате конкретна сума.

Ако този диапазон е под това, което искате, заявете честно, че очаквате поне 10% или 20% по-висока заплата.

4. Какво да направите, ако наистина ви притиснат да посочите число?

Посочете диапазон, който отразява сумата, която наистина искате да взимате и смятате, че е честна спрямо уменията ви. Не забравяйте, че работодателят винаги ще гледа в долния край на вашия обхват, така че не казвайте между 700 и 1000 лева, защото ще получите 700. Започнете от второто число.

5. Подгответе се за интервюто, като си направите известни прочувания за фирмата и заплатите в бранша.

Опитайте се да разберете повече за заплатите в дружеството, в което ще кандидатствате или в подобни на него фирми. Потърсете информация в професионалните издания и в Интернет.

6. В никакъв случай не подавайте грешна информация.

Винаги има вероятност новият ви работодател да реши да се свърже със стария ви и да провери вашата предишна заплата. Затова не лъжете на интервюто за нея. Ако новият работодател започва да ви „извива ръцете" и да показва недоверие още от самото начало, замислете се какво ли ще бъде за в бъдеще. В крайна сметка на интервюто и той трябва да ви ухажва и да се опитва да ви впечатли, както вие него. Заплатата си е заплата, но всеки човек има нужда и от добро отношение.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Някой си ( преди 12 години )
Напълно съм съгласен с предишния коментар.Въпроса за заплатата в наше време се използва просто за гавра с кандидата и да разберат до колко ще могат да го експлоатират без да му платят или да го лъжат ,че нещо му плащат.Смятам ,че човек първо трябва да си направи сметка колко ще му струва като разходи самото ходене на работа.Транспорт,храна ,дрехи-това е минимума под който не бива изобщо да се хваща на работа защото само ще обеднява от такава работа.Може да си го изведе като сметка на лист заедно с другите разходи макар и съвсем скромно описани като сметка и накрая изведени като число.Ако работодателя толкова настоява за точната сума да му връчи листа със своите изчисления.Това е сумата под която той не може да си позволи да работи и от там нагоре вече трябва да се преговаря.Ако работодателя не оцени това просто няма смисъл да се говори нито за работа нито за заплата защото и времето на работника струва пари.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
( преди 12 години )
А тия правила за България не важат. Тук нещата стоята така: Работодателят гледа да наеме някой балък, който ще работи за почти без пари, но пък освен, че ще се справя с работата ще върши и още куп други неща извън очакваното, ще работи извънредно, няма да ползва болнични, а отпуска само когато на шефът му е удобно. А работника, ами какво му остава на човек в тая криза, освен да стисне зъби и да се примири, че работи за жълти стотинки, но поне има работа, за разлика от съседа, който е безработен вече от толкова време. Та така стоят горе-долу нещата. Не че са мръднали много от "Те ме лъжат, че ми плащат, аз ги лъжа, че работя!", както казваха едно време хората. И после ми говорете за работеща икономика. ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ! При заплата от 400 лева, примерно за каква икономика и за какво потребление говорим? Като всеки гледа само да оцелее до следващата заплата.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар