Състрадателните работодателите признават, че във времената на рецесия, хората са отчаяни за работа и следователно използват нюансите на сивото, когато описват своя опит и причините за безработицата си. Ако вие сте работодател, трябва на първо място да прегледате внимателно всяка автобиография и всяко мотивационно писмо, което получавате.
Само така можете да си гарантирате, че кандидатите за вакантното място отговарят на вашите нужди. Разбира се, има неща, които можете да простите, но има и непростими факти, които могат да се отразят зле на работния процес във вашата фирма. Всички тези неща са показателни за навиците и характеристиките на кандидатите, като подчертават слабите им страни.
Има неща в CV-тата, които би трябвало да ви разтревожат по отношение на кандидата. Ето и за какво си заслужава да внимавате:
1. Несъответствия в заетостта
Кандидатите трябва да обяснят несъответствията в заетостта си в своята автобиография. Ако те имат пропуски от години в трудовия си стаж, трябва да кажат на какво се дължи това – на собствен избор, на обстоятелства, извън техния контрол или на нещо друго. Допълнителен предупредителен червен флаг за работодателя е,ако в автобиографията са избягвани дати, а са написани само години.
2. Неграмотна автобиография
Може да звучи старомодно, но един човек който държи на детайлите в живота си, би трябвало да е грамотен. Ако CV-то е пълно с грешки, какво можете да очаквате от кандидата, когато стане ваш служител и трябва да изпрати бизнес писмо или да напише проект?
3. Доказателства, че кариерата му върви в обратна посока
Добрите кандидати трябва да обяснят защо автобиографията им върви в низходяща посока, ако е така. Ако кариера на един човек се развива успешно, автобиография му ще покаже доказателства чрез титли, длъжностна характеристика и т.н. Ако обаче, той видимо се връща назад трябва да има уважителна причина за това. Да не се окаже после, че има проблем с поемането на отговорности!
4. Липса на историята на заплатите му
Тази история дава ценна информация за потенциалния успех на кандидата като служител. Много работодатели, които искат историята на заплатата в автобиографията на кандидатите, автоматично изключват всеки, който не я е написал. По принцип, това е така защото работодателят иска да запази надмощие при евентуални преговори за заплата.
5. Липса на мотивационно писмо
Това често е знак, или че кандидатът не е достатъчно квалифициран за позицията, или че е мързелив. Ако той смята, че мотивационното писмо е глупост, но вие все пак го поканите на интервю, той трябва да успее да ви убеди защо иска да работи за вас.
6. Автобиография, изпратена от служебен имейл от настоящия работодател на кандидата
Кандидатът не е особено умен, ако си губи времето в сегашната работа в търсене на нова. Ако неговата автобиография е изпратена в плик с логото на настоящия му работодател; ако е отпечатана на хартия с логото на настоящата му фирма; ако е изпратена от служебния му имейл в работно време и т.н., трябва да имате едно наум, че този човек вместо да работи, си търси работа, което може да прави и при вас след време.
7. Свръх-квалифицирани кандидати
Разбира се, в сегашната ситуация на пазара на труда има много квалифицирани кадри, които останаха без работа. Но ако се спрете на такъв, супер-квалифициран кандидат за вашето вакантно място, рискувате този човек много скоро да ви напусне, в зависимост от успеха си при следващото търсене на работа. По принцип тези хора очакват по-висока заплата и ако вие не можете да им предложите такава, те няма да изкарат дълго време при вас. Тоест, един свръх-квалифициран служител може да се окаже краткосрочен служител, което ще бъде във ваш ущърб.
8. Необичаен трудов стаж
Необичайната история на заетостта би трябвало да бъде друг червен флаг за работодателите. Помислете си добре преди да наемате служител, който е правил кариера в друго поприще, но внезапно е решил да смени своето поле на изява. Може отново да му хрумне нещо подобно или скоро да реши, че му е време да се върне към старата си работа. Кандидати, които са сменяли работата си твърде често, също не са за препоръчване.