IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Жените си взимат повече „наложителни“ почивки от работа

16 февруари 2013 10 39

Един на всеки десет човека е спипан с фалшив болничен

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Понякога на човек просто не му се работи. Затова много хора предпочитат да си останат вкъщи, отколкото да се трудят на работното място. Те прибягват до оправданията, свързани с болест или моментно неразположение. Този номер ви е познат още от училище, нали? Обикновено тези хора преувеличават със симптомите на грипа и по този начин си издействат допълнителен ден почивка. Що се отнася до убедителното представяне на „грипната ситуация“, жените определено се справят по-добре от мъжете.

Резултатите от ново изследване, в което взели участие 10 000 души, показват, че един на всеки десет човека е бил хванат с фалшив болничен. За нещастие на „болните“ служители, понякога те имали лошия късмет да се сблъскат със свой колега някъде навън или пък да публикуват нещо уличаващо в социалните мрежи. Оказва се, че мъжете са два пъти по-лесно уловими, отколкото представителките на нежния пол.

Междувременно четири от всеки десет човека разумно избягват активност във Facebook и Twitter по време на своя почивен ден. Пет на сто пък използват социалните мрежи като средство за затвърждаване на „болестта си“, публикувайки постове и търсейки съчувствие за измисленото си неразположение. Две трети сами уведомяват работодателя си за своята „болест“, а пет на сто от служителите използват помощ от свой роднина.

Причините за искане на допълнителна почивка са различни, но най-честата от тях е махмурлукът, оглавявайки класацията с цели 39%. Резултатите от изследването показват още, че мъжете са по-склонни да си вземат почивка, когато ги боли глава (44% за тях и 34% за жените). Една четвърт от хората решили да избягат от офиса, за да прекарат повече време у дома заедно с партньора си, а 15% от тях използват здравно оправдание, за да отидат на интервю за работа.

Въпреки това броят на фалшивите болнични намалява. След започването на кризата през 2008 година средният брой на почивните дни по болест е намалял от 5.3 дни на 4.5 дни годишно. Анализатори обясняват спада с притеснението на служителите да не загубят работата си в тази несигурна бизнес среда.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари