В бизнес преговорите правилните думи не са достатъчни. Контролът над тялото и знаците, които то (под)съзнателно изпраща са истинско предимство, което може да ви помогне да спечелите битките си.
И преди да си кажете, че това е нещо елементарно, се замислете колко невербални сигнали познавате и колко от тях използвате ефективно.
На масата за преговори ще ви помогнат следните съвети от успели предприемачи:
1. Отразявайте поведението и жестовете на другите – Кени Нгуиен, Big Fish Presentations
Отразяването е, когато един човек придобива невербалния език на другия, неговата интонация, поведение. Например, ако човекът срещу вас е увлечен в разговора и заинтересован, той ще се приближи напред, следвайки вашите движения. Ако е обратният случай, човекът ще се облегне максимално назад и ще кръстоса ръце. Забележите ли подобно поведение, не губете време, а попитайте какво не е наред.
2. Кимайте с глава – Кристофър Кели, Convene
Придобих този навик от президента Обама. Наблюдавайки го, установих, че дори да не е съгласен с нещо или да търпи критика, той леко кима с глава без да губи зрителен контакт. Забелязах, че това поведение сваля напрежението и помага за позитивна атмосфера дори и при спорни преговори.
3. Обърнете внимание на ръцете си – Натали МакНийл, She Takes on the World
Когато хората са изнервени или стресирани, това често се показва в положението на ръцете им. В процеса на преговори се уверете, че ръцете ви са спокойни и ви помагат да изглеждате уверени. Недейте да потропвате или да си играете с пръстите си. Поставете ръцете от двете страни на тялото си и ако ще използвате дланите си, за да подсилите някое свое становище, гледайте пръстите ви да са събрани един до друг.
4. Заземете стъпалата си за пода – Дани Уонг, Blank Label
Лицето, главата и ръцете ви са най-видимите точки, които трябва да контролирате по време на преговори. Но не забравяйте и за стъпалата си. Буквално ги залепете за пода. Това показва на другия/другите, че сте решителна и уверена личност.
5. Не забравяйте да се усмихвате – Джордан Флийгел, CoachUp
Важно е обстановката да не стане прекалено напрегната. Бизнес преговорите приличат на връзка. И ако двете страни не са приятелски настроени помежду си, няма как да има задоволителен край.
6. Демонстрирайте търпение – Аарън Шварц, Modify Watches
Когато водите преговори, си представете, че разговаряте с баба си. Често трябва да я слушате с повишено внимание и да ѝ обяснявате спокойно нещата, защото може да са доста далечни и неразбираеми за нея (както Facebook и модерните приложения и джаджи). Усмихвайте се повече и бъдете емпатични към човека срещу вас.